
Foto: Louise Madsen bliver overrasket med finalepladsen til titlen som Danmarks Bedste Kollega med konfetti, flag og kage af kollegerne og HK.
Det var lykkedes af holde overraskelsen hemmelig for hovedpersonen, Louise Madsen, som trådte intetanende ind i personalestuen til de ventede kolleger:
- Jeg er lidt i chok. Jeg er glad, men jeg er lidt i chok. Det er selvfølgelig rart at have kolleger, der værdsætter én, og kan lide den måde, man er på. Jeg ryster stadig lidt.
Flotte ord fra kollega
Det var Louises kollega, Christina Rodian, der havde nomineret hende til titlen som Danmarks Bedste Kollega med denne fine begrundelse (uddrag):
På baggrund af de flotte ord er Louise nu udvalgt som 1 ud af 10 finalister, som skal finaleshow senere i april, hvor vinderen af titlen som Danmarks Bedste Kollega kåres.

Foto: Louise Madsen sammen (tv.) med kollegaen Christina Rodian lige efter overraskelsen. De 2 skal nu sammen til finaleshowet i København den 27. april.
Kommer som et ’sjak’
Louise er glad for de rosende ord fra Christina og bemærker at hun selv har det på præcis samme måde:
- At hun har det sådan, det er jo dejligt. Det er sådan jeg har det i hverdagen med Christina, så at hun også har det sådan, det er jo super dejligt.
Hun tilføjer med et glimt i øjet:
- Vi har også sagt til cheferne at vi kommer som ’sjak’. Så hvis den ene bliver fyret, så smutter den anden også, for vi kommer som ’sjak’. Det er jo håndværkerbranchen, så det er sådan, det fungerer.

Foto: Det var Jens Pedersen (th.), formand HK Handel Midt, der overrakte nyheden som repræsentant for HK. Han læste også et uddrag af Christina Rodians (midten) flotte nominering af Louise Madsen (tv.) højt, så kollegerne kunne høre baggrunden for finalepladsen.
Finaleshow i København
Både Louise og Christina kan nu se frem til at skulle sammen til finaleshowet den 27. april i København. Noget som Louise ser frem til:
- Det bliver noget af en tur. Det bliver hyggeligt - det bliver et roadtrip. Det glæder jeg mig meget til.
Vi ønsker Louise stort tillykke med finalepladsen og ønsker hende og Christina en god tur til finalen – vi krydser fingre for en fynsk vinder af titlen som Danmarks Bedste Kollega. Men som en kollega bemærkede, ”...så er hun eneste finalist fra Fyn, så dermed må hun jo allerede være Fyns bedste kollega."

Foto: HK havde medbragt bobler, kage og balloner så kollegerne sammen kunne fejre Louise Madsens finaleplads. Kollegerne havde også selv pyntet personalestuen op med Dannebrog i flere størrelser.
danmarks bedste kollega 2023