
Inden sommerferien kom regeringens Sundhedsstrukturkommission med anbefalinger til, hvordan fremtidens sundhedsvæsen skal indrettes. Kommissionen vil blandt andet flytte flere opgaver fra sygehusene ud til de praktiserende læger. Med anbefalingerne ønsker kommissionen at sikre, at patienterne oplever større sammenhæng i deres forløb på tværs af sektorerne og at resurserne fordeles mere ligeligt, så borgerne i hele landet har lige adgang til sundhedstilbud.
Udspillet rummer desuden et forslag, der samler ansvaret for opgaver inden for sundheds- og ældreområdet under én myndighed. Det er opgaver, hvor ansvaret i dag er fordelt på
regioner og kommuner. En række organisationer har haft mulighed for at kommentere kommissionens forslag, blandt andre HK Kommunal og Danske Sundhedsadministratorers Landsforening (SAL). Derefter skal regeringen nu i gang med at udforme konkrete forslag til ny lovgivning.
Læs hele høringssvaret fra HK Kommunal og Danske Sundhedsadministratorers Landsforening
Her ses hovedpointerne i HK Kommunal og SAL's høringssvar:
• Sundhedsadministration bør regnes som en kerneopgave i fremtidens sundhedsvæsen, hvor et stærkt fokus på borgerens forløb, på koordination og på tværsektorielt samarbejde skal udgøre fundamentet. Opgaver, som lægesekretærer og sundhedsadministrative koordinatorer er skræddersyede til at varetage på tværs af regioner, kommuner og privat praksis.
• Det fremtidige sundhedsvæsen skal have stærkt fokus på, hvem der udfører opgaverne, så flest mulige medarbejdere med en sundhedsfaglig uddannelse fokuseres til egentlig behandling og pleje af patienterne.
• Borgere med mange sygdomme, eller som er socialt eller kognitivt udfordrede, bør tilbydes en sundhedsadministrativ medarbejder (lægesekretær eller sundhedsadministrativ koordinator), der på tværs af sektorer (regioner, kommuner og privat praksis) kan hjælpe med at koordinere tider, bestille prøver, formidle journalindhold, være kontaktperson for pårørende og sundhedsfaglige, og sikre fremdrift i patientforløb.
• Lovgivningen bør ændres, så sundhedsadministrative medarbejdere regnes som sundhedspersoner og dermed i endnu højere grad kan påtage sig opgaver, der kan aflaste deres sundhedsfaglige kolleger (SOSU’er, sygeplejersker, læger m.fl.), eksempelvis indenfor kvalitetssikring og -udvikling, registrerings- og sagsbehandlingsopgaver samt den patientrettede hjælp.
• Fremtidens sundhedsvæsen skal være under demokratisk kontrol gennem folkevalgte råd og bestyrelser.
• En kraftig opfordring til at tænke Robusthedskommissionens anbefalinger ind i fremtidens sundhedsvæsen, og opbakning til Sundhedsstrukturkommissionens forslag om et reformsekretariat, der kan følge implementeringen med inddragelse af parterne på sundhedsområdet.
HK Kommunal og Danske Sundhedsadministratorers Landsforening kvitterer for de mange konstruktive anbefalinger, som Sundhedsstrukturkommissionen har offentliggjort.
- Rigide sektorovergange, opsplittet økonomi og manglende tværfagligt samarbejde er store udfordringer i det nuværende sundhedsvæsen, og mange af kommissionens anbefalinger og modeller søger at løse disse på fornuftig vis. For os er det væsentligste, at borgerne oplever et sundhedsvæsen, der har fokus på forebyggelse, og hvor patientforløb er langt mere smidige
end de er i dag. Hvor koordination er en kerneopgave med og for borgerne, og hvor vi som samfund investerer i tidlig indsats og forebyggelse, lyder det fra Lene Roed, formand for HK Kommunal og Nathali Schaap Degn formand for SAL.