
HK Kommunals næstformand, Kasper Ejlertsen, tror på anbefalingen om at give sagsbehandleren mere frihed til at forme de indsatser, der passer til den enkelte borger.
Om få måneder forventes regeringen at få Folketingets partier med på en aftale om en gennemgribende reform af beskæftigelsesindsatsen. Forhandlingerne sker på baggrund af de anbefalinger, ekspertudvalget på beskæftigelsesområdet fremlagde kort før sommerferien.
Blandt ekspertudvalgets anbefalinger er en milliardbesparelse, en målgruppesanering og færre sanktioner. Derudover lægger udvalget op til, at kommunerne bliver frisat, så de hver især selv kan tilrettelægge jobindsatsen uden statslig indblanding.
Men netop den anbefaling risikerer at forblive på tegnebrættet, for Christiansborgpolitikerne vil have svært med at slippe den kontrol med beskæftigelsesindsatsen, de har i dag. Det mener i hvert fald en række jobcenterchefer ifølge en ny undersøgelse fra A4 Medier.
Frihed kontra kontrol
Mere en hver tredje jobcenterchef er således uenig i udsagnet om, at de ’har stor tiltro til, at politikerne på Christiansborg lander en politisk aftale i kølvandet på anbefalingerne, der vil frisætte og afbureaukratisere beskæftigelsesindsatsen.’
Knap tre ud af ti er enten ’enig’ eller ’meget enig’ i udsagnet, mens en lige så stor andel svarer ’hverken enig eller uenig’, viser undersøgelsen.
Blandt jobcentercheferne er der med andre ord et betydeligt antal, der i varierende grad er skeptiske overfor, om politikerne tør frisætte indsatsen, når først det bliver alvor i forhandlingslokalet.
En af de jobchefer, der har deltaget i undersøgelsen fra A4 Medier, konstaterer, at ’der vil være interessekonflikter mellem partierne, der kan gøre det svært at lande en aftale’. En anden noterer blot, at politikerne ikke tør ’slippe kontrollen’.
Lokale løsninger virker
I HK Kommunal forstår næstformand, Kasper Ejlertsen, udmærket den udbredte skepsis, der er blandt jobcentercheferne, når det gælder den politiske vilje til at frisætte beskæftigelsesindsatsen.
- Gennem årene har vi jo set, hvordan Christiansborgpolitikerne har haft trang til komme med politiske udmeldinger og til at korrigere, så snart det har været politisk opportunt. Meget har været baseret på halve sandheder eller på enkelthistorier i medierne. Erfaringen taler altså imod, at politikerne tør slippe kontrollen, siger Kasper Ejlertsen.
Næstformanden håber imidlertid på, at der denne gang er politisk vilje til at løsne det statslige greb.
- Jeg tror på, at tilstrækkeligt mange politikere nu kan se, at de bedste resultater bliver opnået, når kommunerne får mulighed for selv at tilrettelægge forløbene, så de er tilpassede de lokale arbejdsmarkedsforhold og de borgere, der bor i kommunen. Og så ser jeg store perspektiver i ekspertudvalgets anbefaling om at give sagsbehandleren mere frihed til at forme de indsatser, der passer til den enkelte borger, siger Kasper Ejlertsen.
Ingen effekter uden penge
De positive effekter, der bliver opnået ved at frisætte jobindsatsen, vil ifølge næstformanden blive virkningsløse, hvis politikerne beslutter sig for at følge ekspertudvalgets anbefaling om, at der skal spares massivt.
- Jeg kan kun appellere til, at man som lovgiver tænker sig rigtig grundigt om, inden man fastsætter den økonomiske ramme for den kommende, kommunale beskæftigelsesindsats. For frisættelsen er ikke meget værd, hvis kommunerne og deres dygtige medarbejdere skal levere med hænderne bundet i en økonomisk skruestik, siger Kasper Ejlertsen.
Som eksempel nævner han ekspertudvalgets anbefaling om, at der frem mod 2030 skal spares 600 millioner kroner på uddannelsesindsatsen til de ledige.
- Vores jobkonsulenter kommer simpelthen til kort, hvis der mangler de nødvendige redskaber i værktøjskassen. Det vil være ganske uklogt at spare på netop uddannelse, der er et vigtigt redskab til at gøre borgerne selvforsørgende. Vi har brug for, at kommunerne får både økonomi og frihed til at udvikle den beskæftigelsesindsats, der er et helt afgørende samfundsgode, siger Kasper Ejlertsen.
På linje med andre organisationer og interessenter er HK Kommunal lige nu i gang med at levere høringssvar til eksperternes anbefalinger. Høringsprocessen løber indtil den 15. september.