
Jacob Leth Halldorsson, formand for SAMDATA\HK,
På SAMDATA\HK’s kommende netværkskonvent i Middelfart den 23. og 24. november skal deltagerne give deres bud på, hvordan SAMDATA\HK kan blive fremtidens IT-fagforening. Hvordan kan SAMDATA blive det naturlige førstevalg, når de unge IT-folk skal vælge fagforening, spørger formand Jacob Leth Halldorsson medlemmerne.
Af Peder Bjerge, peder@bjerge.net
”Jeg er lidt spændt.”
Med det mener Jacob Leth Halldorsson, formand for SAMDATA\HK, at han gennem de sidste år har oplevet både i HK og blandt medlemmerne, at der bliver stillet spørgsmål til, hvad SAMDATA er for en størrelse. Hvad skal dette faglige fællesskab stå for inden for HK?
”HK er et stort fællesskab, hvor de IT-professionelle ikke er den største gruppe. Selv om vi er rigtigt mange IT-folk i HK, er vi ikke nær så mange som de andre.”
Førsteklasses fagforening
Netop derfor er der lagt op til, at SAMDATA\HK på det kommende netværkskonvent i Middelfart den 23. og 24. november vil høre deltagernes syn på dette.
”Vi vil have deres input til, hvordan HK bliver førstevalg for de danske IT-professionelle fremadrettet,” siger Jacob Leth Halldorsson.
Som han ser det, er SAMDATA\HK ikke en interesseorganisation. Til gengæld er det en førsteklasses fagforening, der stille, roligt og ikke mindst sikkert er der for medlemmerne, uanset om der er problemer på den enkelte arbejdsplads, eller regeringen spiller ud med nye love og regler.
”Der er ingen, der har den samme størrelse eller engagement til at være der for medlemmerne. Vi arbejder efter et nærhedsprincip, hvor vi både i HK og i SAMDATA er tæt på deres hverdag på jobbet,” siger Jacob Leth Halldorsson.
Som han ser det, har vi i HK et meget stærkt brand, mens kendskabet til SAMDATA skal kunne nå længere ud..
”Og jeg kunne godt tænke mig, at vi forsøger at kode de to ting mere sammen. Vi skal lægge os op ad HK’s stærke identitet og brand for at stå stærkere. Vi skal bruge det til at komme længere frem i medlemmernes bevidsthed,” siger Jacob Leth Halldorsson.
Skal SAMDATA være en interesseorganisation?
For Jacob Leth Halldorsson er det et åbent spørgsmål, om SAMDATA også skal have rollen som en interesseorganisation for IT.
”Der er jo en række interesseorganisationer, som man kan melde sig ind i. Vi er ved at begynde et samarbejde med Dansk IT. Vi arbejder også sammen med Rådet for datasikkerhed. Vores styrke er at være fagforening, også for IT-folk. Men skal vi virkelig bevæge os ud på de andre områder? Selvfølgelig vil vi gerne være med til at sætte aftryk på andre dagsordener, men skal vi være en interesseorganisation? Jeg vil ikke svare ja eller nej til det spørgsmål. Men det er et vigtigt spørgsmål, vi skal forsøge at få et svar på konventet.”
Ifølge ham vil HK i fremtiden have lettere ved at markere sig som de IT-professionelles naturlige valg.
”Jeg har været i tvivl om, hvor meget vi opnåede med SAMDATA’s IT-politiske strategier, fordi det ikke var HK’s strategier. Derfor har jeg brugt rigtigt meget energi på at synliggøre SAMDATA internt i HK. I fremtiden kommer vi til at samarbejde tættere med HK om de IT-politiske strategier. Så vi både varetager IT-dagsordener internt i HK og udadtil sammen med resten af HK,” slutter Jacob Leth Halldorsson.