1. maj fælledparken

Forhåbentlig viser vejret sig fra sin sommerlige side, når kalenderen rammer torsdag den 1. maj. Hvor godtfolk mødes for at fejre arbejdernes internationale kampdag.

Kampdagen er en glimrende lejlighed til at mødes med kolleger, lytte til taler og tage en livlig snak om de sejre, som arbejdsbevægelsen har opnået, og de kampe, der venter forude.

Sådan fejrer HK kampdag

Kim Jung Olsen og Gitte Geertsen, HK Privats formandskab, vil også være på farten den 1. maj.

Kim Jung Olsen starter sin 1. maj i Fredericia til Metal Lillebælts 1. maj-arrangement, der bliver afholdt i fagforeningshuset på Vesterballevej. Her går HK Privatformanden på talerstolen 11.30.

Du kan se hele programmet for formiddagen her

Om eftermiddagen deltager Kim Jung Olsen i FH’s 1. maj-arrangement i Horsens, hvor han går på talerstolen kl. 15.00.

Se programmet for arrangementet, der også byder på en masse underholdning

Gitte Geertsen deltager i FH Østsjællands 1. maj-arrangement i Hvalsø. Arrangementet afholdes ved biblioteksscenen, og Gitte Geertsen holder sin 1. maj-tale 14.50.

Se programmet for eftermiddagen her

1. maj-aktiviteter i afdelingerne

HK Hovedstaden inviterer til morgenmad kl. 9.00 i afdelingen, som ligger på Svend Aukens Plads, 2300 København S. 
Obs! Der er begrænsede pladser, og du skal tilmelde dig her  1. maj morgenmad

HK Østjylland er i fagforeningshuset på Tronholmen 9, Randers SØ, er der rundstykker og kaffe fra kl. 8.00. 11.45 er der afgang til Rådhustorvet, hvor 1. maj-optoget starter.

De andre HK-lokalafdelinger deltager i FH’s 1. maj-arrangementer

Du kan finde det arrangement, som passer dig bedst i FH’s oversigt over 1. maj-arrangementer 2025: Overblik over arrangementer i hele landet