
Ulla Fischer Kronborg, leder og Berit Gleerup Kristensen, fællestillidsrepræsentant
Fra idé til fælles projekt
HK-tillidsrepræsentanterne i Randers Kommune var på to forskellige HK-seminarer blevet inspireret til at undersøge mulighederne for efteruddannelse inden for AI. Den nyvalgte fællestillidsrepræsentant Berit Gleerup Kristensen tog idéen med til kommunaldirektøren, der gerne ville høre mere og bad hende kontakte Personale og HR. Her var afdelingen allerede optaget af, hvordan AI kunne bruges konstruktivt i hverdagen.
– I Løn og Personale havde vi lige haft en teamdag med uddannelsesleverandøren Komponent om AI, digitaliseringsstrategi og cybersikkerhed, og det var virkelig godt. Vi holdt kurset hos os for at målrette det til vores egne opgaver og retningslinjer i kommunen. Det gjorde kurset relevant, nærværende og anvendeligt, og sådan ønskede vi også, at de kommende AI-kurser skulle være, fortæller Ulla Fischer Kronborg, der er leder af afdelingen Løn og Personale.
Ledelsens opbakning var afgørende
Fra starten blev projektet et fælles anliggende. Løn og Personale tog sig af tilrettelæggelsen, kontakten til Komponent og intern kommunikation. Tillidsrepræsentanternes opgave blev at søge kompetencemidlerne.
– Det var et supervigtigt signal fra ledelsen, at de tog det så seriøst. Samarbejdet i TR-teamet og med ledelsen og Løn og Personale i Randers Kommune har været helt enestående. Det her fælles projekt er et godt eksempel på, hvordan vi kan løfte vores kompetencer sammen, siger Berit Gleerup Kristensen.
Pladserne forsvandt på rekordtid

Fællestillidsrepræsentant for HK'erne i Randers Kommune Berit Gleerup Kristensen
De første tre kurser á 25 pladser blev meldt ud – og var fyldt dagen efter. En venteliste med 175 medarbejderes navne gjorde det hurtigt klart, at der var efterspørgsel på flere kurser.
– Vi endte med at planlægge syv ekstra kurser, så i alt 250 medarbejdere på HK-overenskomsten nu kommer på AI-kursus, fortæller Berit.
Den store interesse blandt kollegaerne gjorde indtryk på både TR og ledelsen.
– Det betyder rigtigt meget at opleve den begejstring. Jeg er i forvejen megastolt af at være HK’er, og jeg bliver så glad over, at det væltede ind med tilmeldinger. Jeg er stolt af mine kollegaer, deres faglighed og nysgerrighed, siger Berit.
Fakta og forberedelse bag succesen
Da Berit Gleerup Kristensen præsenterede idéen første gang, havde hun allerede solide data at læne sig op ad. TR-teamet havde nemlig lavet en spørgeundersøgelse blandt kollegaerne, og den viste, at mange gerne ville uddanne sig.
–Jeg kunne med ro i maven sige, at der var en reel interesse – og jeg havde data til at underbygge det med, forklarer hun.
Et værktøj til hverdagen

Leder af afdelingen Løn og Personale i Randers Kommune Ulla Fischer Kronborg
Ulla Fischer Kronborg peger på, at AI bliver en naturlig del af arbejdet:
– HK’erne er i den grad omstillingsparate. AI er ikke kun for teknikere – det er vores nye kollega i en administrativ hverdag. AI vil aldrig overtage vores faglighed, men fungerer som et værktøj, der forbedrer hverdagen på samme måde som computere tidligere har gjort det. Når faglighed og teknologi går hånd i hånd, skaber vi mere tid til kerneopgaven.
En inspiration til andre
For både TR, HR og ledelsen i Randers Kommune er der ingen tvivl om, at samarbejdet har været nøglen til succes.
– At vi kunne samle kræfterne og udvikle et forløb, der tager udgangspunkt i vores egne opgaver og retningslinjer, har gjort en forskel, siger Ulla Fischer Kronborg.
Formand for HK Kommunal Østjylland, Hans-Henrik Hansen, roser indsatsen:
– Det er fantastisk godt TR-arbejde og et forbilledligt samarbejde. Vi mister ikke jobs til AI, men vi risikerer at miste jobs til dem, der kan betjene AI. Derfor er medarbejdernes faglighed afgørende. Det er fantastisk, at man i Randers Kommune på den måde har samarbejdet om endnu flere kompetencer til HK’erne.