Næstformand i HK Kommunal, Kasper Ejlertsen, er bekymret for medarbejdernes arbejdsmiljø, hvis der ikke bliver tilført nok med resurser til opgaven. Foto: Tom Ingvardsen

Der venter kommuner og jobcentre en kæmpe opgave med at skulle genåbne og revurdere op mod 5.000 sager tilkendelse af førtidspension.

For det var noget af en byrdefuld julegave, regeringen og beskæftigelsesministeren overrakte på pressemødet onsdag d. 17. december til landets kommuner og jobcentre.

Afsættet er, at ikkevestlige indvandrere er markant overrepræsenteret på antal førtidspensioner - og det ønsker regeringen og et flertal af partier at gøre op med.

Derfor skal der specifikt ses på indvandrere fra ikkevestlige lande, der er bosat i et udsat alment boligområde, danske statsborgere og unionsborgere og deres medfølgende familie, som er indrejst efter 12 måneders sammenhængende ophold i lande udenfor EU/EØS.

Også et spørgsmål om arbejdsmiljø

Næstformand i HK Kommunal, Kasper Ejlertsen, siger, at det kan være meget fornuftigt at se på visse tilkendelser af førtidspension, men en så stor opgave kræver resurser.

-  Jeg har meget svært ved at se, hvordan det skal hænge sammen uden tilførsel af økonomiske midler. Vi oplever lige nu massive fyringsrunder i jobcentrene, hvor opgaven med førtidspension hører under. Hvordan forestiller man sig, at der lige pludselig kan findes eller frigøres medarbejdere til at klare den nye opgave.

Derfor er det nødvendigt, at regeringen tilfører tilstrækkeligt med resurser til opgaven, understreger Kasper Ejlertsen.

-  Hvis implementeringen af den nye beskæftigelsesreform skal lykkes og komme bare nogenlunde i mål, må jobcentrene ikke presses yderligere. Medarbejderne er i forvejen ekstremt presset, så derfor bliver regeringen nødt til at sikre tilstrækkeligt med resurser til opgaven. Også så vi sikrer medarbejdernes arbejdsmiljø.

Sagen oplyses i tre faser

Selve opgaven med at gennemgå sagerne har beskæftigelsesministeriet lagt en plan for, som foregår i tre faser.

Første fase er en systematisk gennemgang af kommunen, som ender ud i en vurdering af, om der er en saglig grund til at genåbne sagen.

Det kan fx ske ud fra samtaler med borgeren, data fra kriminal- og indkomstregistret, oplysninger fra kontrolenheder og offentligt tilgængelige oplysninger om aktiviteter.

Anden fase kan så være en genåbning af sager, hvor kommunen opdaterer helbredsoplysninger og fx sender i ny arbejdsprøvning.

Den tredje fase sker så ved, at kommunen sender den ny-oplyste sag til en udvalgt kommune, der så har myndighed til at vurdere, validere og træffe afgørelse - også en evt. frakendelse af førtidspensionen.