Illustration: Mostphotos

 

En stor saltvandsindsprøjtning. Sådan blev et af resultaterne i de nye overenskomster – OK26 – omtalt. Det drejer om tilskuddet til HK’ere i kommuner og regioner, når de tager kompetencegivende videreuddannelse inden for kunstig intelligens.

Via kompetencefondene kan man nemlig nu få 100 procents tilskud til Introkurset i AI, Informations- og cybersikkerhed og som noget nyt også til udvalgte akademi- og diplommoduler.

Introkurset afholdes fysisk og varer én dag. Man kan deltage på åbne hold, eller undervisningen kan foregå på din arbejdsplads på hold tilpasset medarbejdernes arbejdsområde (fra 15-25 deltagere).

Akademi- og diplommodulerne er på 5 ECTS-point og varer fem dage. Også her kan man deltage på åbne hold, eller undervisningen kan foregå på en arbejdsplads på hold tilpasset medarbejderes arbejdsområde (fra 15-25 deltagere). Modulerne afsluttes med eksamen bestået/ikke-bestået.

Udbred budskabet

Som TR må du meget gerne være med til at udbrede budskabet. Du kan også hjælpe med at undersøge mulighederne for at oprette hold, der er målrettet fagområder på arbejdspladsen.

Læs mere om muligheden for 100 procents tilskud på Viden på tværs' hjemmeside her.

De udvalgte akademi- og diplommoduler finder du på HK Kommunals site her.

Link til Den Kommunale Kompetencefond | VPT 

Link til Den Regionale Kompetencefond

Det er vigtigt at vælge ”HK Kommunal særlig pulje 100%” i ansøgningsprocessen.

Del med kollegerne

Webinar om AI-uddannelser, støttemuligheder og inspiration

14. september 2026 kl. 13-14.30 afvikler Den Opsøgende Indsats et webinar med følgende indhold:
  • Indblik i muligheder for 100 % støtte til introduktionskurser, akademi- og diplommoduler inden for AI-, informations- og cybersikkerhed,
  • Inspiration fra kommunecases – både ledelsesdrevne og medarbejder-initierede forløb.
  • Perspektiver på, hvordan AI integreres i organisationen med fokus på ledelse, forandring og kompetenceudvikling.
 

Tilmelding her.

Download en pdf om webinaret - til videresendelse, omdeling, opslagstavler osv., så tilbuddet kommer ud til så mange ansatte på HK-overenskomsten som overhovedet muligt.