MitID virker ikke. Hvad gør jeg?
Hvis du prøver at logge ind med en Apple enhed, skal du først prøve at rydde din historik. Sådan gør du:
Gå ind i Indstillinger
Vælg Safari
Ryd historik – webstedsdata
Hvis det ikke hjælper, skal du kontakte supporten hos MitID, da HK desværre ikke kan hjælpe dig i den situation.
Få support hos MitID
Skal jeg altid logge ind med MitID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge MitID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med MitID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med MitID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med MitID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med MitID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit MitID?
Ja, det kan du godt.
Jeg har tekniske problemer med at logge ind
Oplever du tekniske problemer med at logge ind, kan du ringe på: 4437 1563 i åbningstiden, som er 6.00-24.00
Danmark skal fremtidssikre sig, så vi – nu og fremover – har arbejdskraft og ressourcer til at værne om vores velfærdssamfund og stå stærkt i en verden, hvor ikke mindst den grønne omstilling og kunstig intelligens ændrer spillereglerne. Det kræver ambitiøse investeringer.
HK ønsker en finanslov for 2024, der investerer i uddannelse og kompetencer. I kampen mod stress og dårligt arbejdsmiljø, som hvert år koster dyrt - både menneskeligt og økonomisk. I vores velfærdssamfund, som skal kunne hjælpe og gribe os, også når vi bliver ældre og flere.
Et bæredygtigt og fremsynet Danmark kan vi ikke spare os til. I stedet skal vi satse på livslang læring og bedre balance i uddannelsessystemet. Vi skal skabe sunde job, så vi kan holde til at være på arbejdsmarkedet i mange år. Alle vinder, hvis vi som samfund bliver bedre til at undgå, at folk går psykisk eller fysisk i stykker i deres arbejdsliv – eller allerede før, arbejdslivet rigtigt har fået chance for at komme på vingerne.
Det handler om rimelighed og værdighed. Og i en verden, der forandrer sig og bringer nye udfordringer, handler det også om at udvikle, styrke og passe godt på den arbejdsmarkeds- og samfundsmodel, som har gjort netop vores land til et af verdens bedste at leve i.
Eller se forslagene her:
Uddannelse, opkvalificering og livslang læring er helt afgørende for, at Danmark kan have en arbejdsstyrke, som matcher arbejdsmarkedets behov – og stå stærkt i takt med, at de behov ændrer sig. Det gælder ikke alene for HK’erne, som har en vigtig rolle at spille ift. at gøre Danmark grønnere og udnytte potentialet i ny teknologi og digitale løsninger. Det gælder på tværs af alle faggrupper.
Den grønne omstilling, digitalisering og den nærmest eksplosive udvikling indenfor kunstig intelligens giver nye muligheder for at skabe gode job, men stiller også nye krav, som kalder på nye kompetencer.
Derfor har Danmark brug for et uddannelsessystem, som er bedre gearet til fremtiden. Vi skal gøre op med dets skævheder, skabe bedre balance og gøre det nemmere at få nye kompetencer – hele arbejdslivet igennem.
HK mener:
Log ind med MitID
Du kan altid bruge dit MitID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit MitID