Du kan i øjeblikket ikke logge ind med NemID på Mit HK , det skyldes en fejl hos NemID.
Du kan logge ind med brugernavn/adgangskode, hvis du tidligere har oprette en, eller du kan anvende MitID
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Jeg har tekniske problemer med at logge ind
Oplever du tekniske problemer med at logge ind, kan du ringe på: 4437 1563 i åbningstiden, som er 6.00-24.00
Af Mogens Jepsen
HK opsiger samtlige kommunale medarbejdere i Skive Kommune, fordi kommunen ikke ønsker at fastansætte seks løstansatte kontormedhjælpere i en ny overenskomstaftale. Sagen omtales i landets medie og ender et halvt år senere med, at Skive Kommune indgår en aftale.
Kan det blive for meget for selv en tjenestemand, og må tjenestemænd overhovedet strejke? I Rødovre Kommune var der en grænse for 70 tjenestemænd, der kollektivt opsagde deres stilling, fordi kommunen ønskede rationaliseringer – uden de fik indflydelse. Godt nok tabte HK Kommunal sagen, men fagforeningen blev herefter opfattet som en absolut magtfaktor.
Med Mogens Glistrup i Folketinget fra 1973 for Fremskridtspartiet starter en decideret hetz mod offentligt ansatte, der bliver kaldt skrankepaver, papirnussere og endnu værre ord. Men i 1976 får bl.a. HK’ere nok og samler sig til kæmpe demonstration foran Christiansborg for at stoppe hetz og chikane.
Ikke mange havde troet, at Løjt Kirkeby i Aabenraa Kommune ville optræde i den kommunale kanon. Det gør den, da den viser vejen ved at åbne den første kommunale, lokale servicebutik – det der senere bliver til borgerservice.
Sejlflod Kommune (nu del af Aalborg Kommune) får som den første kommune en ombudsmand – det vi nu kalder en borgerrådgiver. 40 år som skatterevisor gav den rette ballast for en af kommunens HK’ere.
Med Peter Brixtofte som borgmester i Farum Kommune og som igangsætter starter en enorm bevægelse for at udlicitere administrative opgaver.
Farum Kommune indgår samarbejde med konsulentvirksomheden Deloitte, der skal stå for at udlicitere IT, bogholderi, løn, HR og meget mere Farum Kommune vil f.eks. udlicitere en række myndighedsopgaver, men med HK Kommunals indsats bliver det underkendt af det kommunale tilsyn.
Mange kommuner følger efter med udlicitering af lønadministration, men det meste ender helt galt. Især København Kommunes aftale med Accenture bliver kaotisk. Og fra midten af 00’erne stopper de fleste kommuner på grund af dårlige resultater.
Lønreformen i 1998 afskaffer anciennitet, og ind kommer kvalifikations-, funktions- og resultatløn. HK Kommunal og medlemmerne gik nærmest enegang ved at være positive og konstruktive.
Samtlige ansatte på rådhuset i Hvalsø Kommune nedlagde arbejde i to dage på grund af utilfredshed med kommunaldirektøren. To dage blev tilbragt i kantinen, og først på 2. dagen valgte borgmesteren at få et konsulenthus til at se på samarbejdet.
En storstilet kampagne fra HK Kommunal skal skære igennem snakken om varme og kolde hænder. Det handler om de rette og nødvendige hænder.
Kampagnen følges op af ”De gode eksempler”, hvor HK’ere i kommuner og regioner viser eksempler på, hvordan de har udviklet en særlig metode, arbejdsgang, teknologi e.l., som er med til at forbedre den offentlige service.
HK’eren Helle Olsen afslører omfattende svindel på sin arbejdsplads – renovationen i Odense Kommune – og får en fyreseddel som tak af kommunen. Hun vælger
modigt at stå frem for at oplyse om ytringsfrihed og retten til at fortælle om den dårlige behandling, hun fik.
Præcis 20 år tidligere oplevede en anden HK’er, Jytte Pedersen, at blive fyret som administrativ medarbejder på et københavnsk plejecenter, fordi hun afslørede svindel med regninger.
Udsigten til, at ti nye opgaver som f.eks. kontanthjælp, sygedagpenge, personlige tillæg mv. skal overgå til Udbetaling Danmark, får en række faglige ildsjæle blandt HK’erne til at samle sig til kamp. HK’eren Mie Ladefoged fra borgerservice i Odense Kommune samler en hvidbog, som sendes til medier og politikere med eksempler på, hvordan borgere kan komme i klemme, hvis opgaven flyttes. Missionen lykkes.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID