Mødet med frustrerede, vrede eller truende borgere er et vilkår, når man arbejder med mennesker i svære livssituationer. På arbejdspladsen findes der redskaber til at håndtere disse situationer – men det må aldrig blive et vilkår, at de offentligt ansatte også skal håndtere dem i deres fritid.
Derfor efterlyser vi handling fra justitsministeren.
Vores medlemmer i HK Stat Sjælland oplever i stigende grad, at chikanen rykker helt ind i deres privatliv. Det skal ingen finde sig i – og det skriger til himlen, at der ikke bliver gjort mere ved det.
Vi foreslår, at flere offentligt ansatte fremover vil få mulighed for at identificere sig på anden vis fx med et ID-nummer i stedet for med deres fulde navn.
Trusler og chikane
Prøv at forestille dig, at du arbejder ved en domstol og indkalder en tiltalt i en straffesag. Du skal underskrive indkaldelsen med dit navn. Et par dage senere ringer den tiltalte til dig på din private telefon – vred over, at han skal møde op.
Eller forestil dig, at du kommer ud fra din arbejdsplads og bliver konfronteret af en borger, der siger: ”Nå, så det var dig, jeg talte med i telefonen. Du ligner jo dit billede på Facebook. Når jeg kan finde dig her, kan jeg også finde din adresse – og finde dig hjemme!”
Eller at en borger ringer og truer med at brænde dit hus ned, mens han beskriver dine børns udseende og siger, at du ikke skal regne med, at de kommer sikkert hjem fra skole.
Det behøver flere af vores medlemmer desværre ikke at forestille sig – for det har de oplevet. Og dette er blot tre eksempler på, hvordan vores medlemmer er blevet chikaneret og truet i deres privatliv. Der findes mange flere!
Svært at gardere sig i den digitale tidsalder
I dag er det lettere end nogensinde at finde information om andre mennesker på internettet. Uanset om vi vil det eller ej, efterlader vi digitale spor, der afslører, hvem vi er, hvor vi bor – og i nogle tilfælde, hvor vores børn går i skole eller daginstitution.
Noget deler vi selv. Noget deler andre om os. Det er svært at gardere sig fuldstændig i den digitale tidsalder. Derfor mener vi, at det er afgørende, at flere offentligt ansatte får mulighed for navnebeskyttelse.
Transparens i det offentlige er selvfølgelig at foretrække, men tiderne har ændret sig. Vi må og skal gøre noget for at beskytte de offentligt ansatte mod stigende chikane og trusler i fritiden.
Det skylder vi dem, der hver dag passer deres arbejde og får samfundet til at hænge sammen – uden at skulle frygte for deres egen eller deres families sikkerhed.
Blogindlægget er skrevet i samarbejde med Lotte Frederiksen, næstformand i HK Stat Sjælland. Indlægget er også bragt i Sjællandske Mediers dagblade.
Dette debatindlæg er skrevet i samarbejde med Lotte Frederiksen, næstformand i HK Stat Sjælland, og bragt i Sjællandske Medier. Det kan du se her