
Nøglen, som er sendt med post til alle HK Stats tillidsrepræsentanter, er af pap, påtrykt en QR-kode og udstyret med en elastik, så du kan hænge den op. På den måde er den det fysiske udtryk for websiden 'TR-nøglen' på HK.DK.
Inden for de seneste uger har du sandsynligvis modtaget en pakke sendt med posten fra HK Stat. Du har dermed også fået HK Stats nye TR-nøgle, som er din adgang til en skattekiste af nyttige links og håndgribelige redskaber, du kan bruge i din rolle som uddannelsesinspirator for dine HK-kolleger.
- Med TR-nøglen har vi samlet den viden, de aftaler, og de mange redskaber, HK Stat understøtter rollen som uddannelsesinspirator med. På den måde vil vi gøre det nemt for TR at tage emner som efteruddannelse og udvikling op med kolleger og ledelse, siger Marlene Holm, der er udviklingskonsulent i HK Stat og ansvarlig for TR-fonden.
TR-fonden er aftalt i overenskomsten og har til formål at ruste HK Stats tillidsrepræsentanter til at tale om læring og uddannelse med deres HK-kolleger. Ved OK24 blev fonden forlænget frem til april 2026.
TR’er har budt ind og sat aftryk
Flere af elementerne på TR-nøglen er blevet udviklet i samarbejde med tillidsrepræsentanter på temadage landet over i løbet af 2023. Her har deltagerne testet et udvalg af HK Stats eksisterende redskaber og er kommet med forslag til opdateringer og forbedringer.
- På temadagene blev vi hurtigt klar over, at det var en god ide at samle viden og redskaber i forskellige mødepakker, som kan hjælpe tillidsrepræsentanten med at sætte scenen og øge synligheden over for kolleger og ledelse på arbejdspladsen, siger Marlene Holm.
TR’ernes input er nu indarbejdet, og flere af materialerne er samlet på ’TR-nøglen’ i pakker, som kan bruges 1:1 eller delvis på fx frokost- eller klubmøder.
Nogle af elementerne er færdige, andre er under udvikling, og der er mere materiale på vej i den kommende overenskomstperiode. Der er også nye aktiviteter i regi af TR-fonden i støbeskeen. Så hold øje med invitationer fra din HK-afdeling og omtale i HK Stats medier.
På TR-nøglen finder du lige nu
- Introfilmen ’Vil du forsøde dit arbejdsliv?
- Mødepakker med refleksionsøvelser, videoer med Karrieretelefonens leder Louise Theil Bock, HK Stats kompetencehjul og de 6 jobfelter samt dialogspil (mere er på vej)
- HK Stats uddannelsespolitiske strategiAftalerne om den løbende kompetenceudvikling på de statslige arbejdspladser
- Omstillingsfonden og Den Statslige Kompetencefond – ansøgning om uddannelsesmidler
- Link til Karrieretelefonen
- Link til HK’s gratis onlinekurser for dig og dine medlemmer
- Video med glade og stolte medlemmer, der har gennemført efteruddannelse