
Når Rasmus arbejder alene, elsker han at fordybe sig i sit arbejde med techno i højt tempo i ørene. Foto: Linda Johansen.
Gennem hele Rasmus Jægerfeldt Irsbøls opvækst har han altid fået at vide, at det vigtigste er at gøre sit bedste. Det er et princip, som hans forældre har indprentet ham.
- Jeg er først tilfreds, hvis jeg føler, at jeg ikke kan gøre mere. Mine forældre har altid lært mig, at det vigtigste er at engagere sig. Det har gjort, at jeg tit er hård ved mig selv, når jeg ikke er tilfreds med det stykke arbejde, jeg har afleveret.
Da Rasmus begyndte på kontoruddannelse og senere blev elev hos softwarevirksomheden Visma Enterprise, oplevede han for alvor at finde sin plads. Her kunne han kombinere sin interesse for teknologi og sit behov for at arbejde med konkrete opgaver.
- Jeg oplevede, at jeg var god til det her. Det var en lettelse, og jeg kunne mærke, at jeg blomstrede fagligt.
Det er i dialogen med sine kolleger, at Rasmus oplever, at han virkelig udvikler sig og skaber de bedste resultater.
- Fx tog jeg fat i en kollega fra annonceafdelingen, da jeg fik idéen til min fagprøve. Han fortalte mig, hvordan vores system virkede, og hvem jeg skulle tale med for at finde den bedste løsning.
Som afsluttende opgave på uddannelsen havde Rasmus nemlig bestemt sig for at dykke ned i kunstig intelligens og se, hvordan virksomheden kunne forbedre sin annoncering på LinkedIn og Google. Tidligere brugte den SoMe-ansvarlige i gennemsnit 20-25 minutter på at forberede og skrive et LinkedIn-opslag. Rasmus stillede sig selv opgaven at finde en måde at få mere ud af færre ressourcer ved hjælp af kunstig intelligens – ChatGPT.
Læs også: Vejen til faglig stolthed
Visma bruger nu ChatGTP til at give forslag på tekster til virksomhedens LinkedIn-opslag - det sparer op til 95 % af den tid, det ellers tog en medarbejder - nu skal teksten bare rettes til.
Præstationen var så imponerende, at Rasmus modtog Fagprøveprisen 2024. Med hæderen fulgte 30.000 kroner. Det er Dansk Industri og HK Privat, der uddeler fagprøveprisen for Kontoruddannelsen til elever, der har bestået fagprøven på Kontoruddannelsen Administrationsspecialet med et originalt og flot resultat.
- Jeg er enormt stolt. Og det motiverer mig til at fortsætte med at arbejde hårdt, siger Rasmus, der har fået en projektansættelse hos Visma Enterprise efter endt elevtid. Han afslutter:
- Jeg føler, at jeg udvikler mig her og har gode kolleger at sparre med. Det er vigtigt for mig både at have det sjovt på arbejdet og føle, at jeg bliver bedre hele tiden.