
Latifa Sørensen ser frem til, at hun snart kan gøre alting selv i det nye job. Foto: Tomas Bertelsen
Hvorfor skifter du job?
I mit tidligere job hos Frederiksberg Kommune behandlede jeg klagesager inden for parkeringsområdet, og jeg var desuden arbejdsmiljørepræsentant. Efter at have været ansat i seks år var jeg nået til et punkt, hvor jeg trængte til noget fornyelse. Jeg ville gerne tilbage til et job i staten. Faktisk har jeg arbejdet det meste af mit arbejdsliv i staten i blandt andet Ligestillingsrådet og i Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Så jeg føler mig meget hjemme i staten.
LÆS OGSÅ: Nyt job: Vi har et godt fællesskab
Mit ønske var at finde et meningsfyldt arbejde på det sociale område, hvor jeg har mulighed for at udvikle mig og gøre brug af min erfaring. Arbejdsmæssigt vil jeg gerne bidrage til, at verden bliver et bedre sted. Så jeg søgte stillingen, kom til samtale og fik den. Jeg startede i jobbet 1. juni 2024. Det er dejligt at komme tilbage til staten.
Hvad skal du lave i dit nye job?
En af mine hovedopgaver er opsætning af ny lovgivning. Når der kommer lovforslag, bekendtgørelser og vejledninger på social- og boligområdet, registrerer jeg dem i systemerne Lex Dania og Eunomia. Opgaven er helt central for ministeriet, og den stiller store krav til omhyggelighed og præcision, så opsætningen følger de gældende procedurer. Det skal bare være i orden helt ned i småtingsafdelingen med kommaer, punktummer og mellemrum. Det er ikke et Word-dokument, og man kan ikke gå ind og rette. Når du har været inde og opsætte det, skal det altså være rigtigt. Det er et utroligt finurligt arbejde.
I mit job er jeg også sagsbehandler, hvor jeg håndterer forsikringsspørgsmål i forbindelse med arbejdsskader på de forskellige institutioner under Social- og Boligministeriet. Jeg opretter arbejdsskadesagerne i systemet og følger op på dem og er dermed ansvarlig for processen i sagerne.
LÆS OGSÅ: Nyt job: Tal og god service interesserer mig
Desuden besvarer jeg breve fra borgere. Jeg læser dem igennem, laver et kort resume og sender dem videre til de afdelinger i ministeriet eller andre ministerier, som skal tage vare på henvendelserne. På en uge modtager vi mellem 60 og 80 breve, så det er relativt mange.
Jeg føler, at det er meningsfyldt arbejde. Når jeg er med til at opsætte ny lovgivning inden for socialområdet, sørger jeg for, at den kommer ud og kan bruges af sagsbehandlere, fagpersoner og almindelige borgere, så her hjælper jeg jo andre mennesker. Det betyder meget for mig.
Beskriv din nye arbejdsplads
Når man arbejder i et departement, er vores hovedopgave at understøtte ministeren, og det gør de fleste her. Center for Jura og Internationale Opgaver har mange forskellige opgaver, der blandt andet omfatter udvikling af politikker inden for social- og boligområdet. Centeret står også for større lovgivningsprojekter, som går på tværs af ministeriet. Derudover yder centret rådgivning og juridisk sparring til resten af ministeriet om socialret, familieret og personret foruden retlige principper vedrørende bortførelser af børn.
Centret hjælper også ministeriet med offentligretlige spørgsmål om stats-, forvaltnings-, bevillings- og persondataret. Desuden koordinerer centret det internationale arbejde på det sociale og familieretlige område, også i forhold til resten af Rigsfællesskabet.
LÆS OGSÅ: Nyt job: Mit detektivarbejde er megaspændende
Vi er cirka 25 medarbejdere. Socialt har vi det rigtig godt. Vi spiser frokost sammen, og vi har fælles morgenmad en gang om ugen. Jeg synes, at kulturen her på arbejdspladsen er rigtig god. Når man som ny medarbejder har spørgsmål, er kollegerne meget behjælpelige, og cheferne gør deres til, at man har det godt. Det påvirker også ens arbejde, at man har det godt sammen. Jeg er rigtig glad for at være her.
Hvad er det sværeste i dit nye job?
Jeg har stadig mange ting at lære. Opsætning af regler og lovgivning er det sværeste, fordi det kræver en specifik fremgangsmåde. Det er nyt for mig, så jeg skal bruge meget tid på at sætte mig ind i det. Men tingene er begyndt at gå nemmere.
Hvad ser du frem til i jobbet?
Jeg ser jo frem til, at jeg kan gøre alting selv. Min erfaring som klagesagsbehandler og arbejdsmiljørepræsentant gavner mig i mit nye job. Alle opgaver med arbejdsskade og borgerbreve kan jeg, men regelopsætning er stadig en udfordring for mig. Min chef har nævnt, at man skal forvente, at der kan gå op til et år, før man har styr på det hele i et nyt job som dette.
LÆS OGSÅ: Nyt job: Det er et drømmejob