
Deltagere på Fag & Fremtid 2024 hygger sig i en pause mellem oplæg. Foto: Carsten Bundgaard Andersen
Når HK Kommunal afholder sin store fagkonference - Fag & Fremtid - er det overordnede tema AI.
Og som noget helt nyt indeholder konferencen d. 29.-30. september i Århus nu også fem faglige spor - såkaldte ”konferencer i konferencen”.
Et af de fem faglige spor handler om beskæftigelsesområdet.
Her kan du sammen med faglige kolleger fra hele landet dykke ned i emner fra jobcenter- og beskæftigelsesområdet.
På begge konferencedage vil der være en række spændende oplæg i de faglige spor. På førstedagen tre oplæg og på andendagen to oplæg.
Derfor snak med dig selv, dine kolleger og din leder om ikke det ville være oplagt at tage afsted til Fag & Fremtid for at blive klogere på AI - og netop dit fagområde.
Læs mere om program og tilmelding til Fag & Fremtid her.
Her er de 5 oplæg på beskæftigelsessporet:
Beskæftigelsesreformen er den største forandring af jobcentrenes opgaver siden oprettelsen, og vi tager temperaturen på, hvor langt kommunerne er med implementeringen. Hvad er gennemført og hvad er på vej? Og hvilke centrale erfaringer har kommunerne gjort sig i de første 9 måneder af reformen?
Morten Mandøe, KL, giver en status på implementeringen og vil diskutere nuværende udfordringer og kommende faser af reformen.
To kommuner – to forskellige tilgange til reformen
Beskæftigelsesreformen giver øget mulighed for at differentiere indsatserne lokalt. Jeanette Langfeldt Hoppe, Aarhus kommune og Troels van Dijk, Faxe kommune, fortæller hvordan de implementerer reformen lokalt. Der vil bl.a. være fokus på:
• Hvordan spiller reformen sammen med praksis og styring
• Muligheder og dilemmaer i den lokale implementering
• Medarbejdernes indflydelse på forandringerne
• Hvad skal være i fokus de kommende år
Mennesket før maskinen – faglighed i en AI-understøttet virkelighed
På denne workshop dykker vi ned i de konkrete dilemmaer, der opstår, når AI og profilering bliver en del af beskæftigelsesindsatsen. Gennem korte oplæg, forskellige øvelser og fælles refleksion undersøger vi, hvordan AI kan støtte – men også udfordre den faglig dømmekraft, ansvar og retssikkerhed.
Dilemmaerne handler fx om den faglige rolle, når fagsystemerne gør brug af kunstig intelligens. Og hvor grænsen går mellem det sagsunderstøttende og det sagsstyrende.
Kompetencebehov i en ny beskæftigelses-indsats
Med beskæftigelsesreformen er der helt nye rammer og betingelser for beskæftigelsen, så hvad er egentlig beskæftigelsesfaglighed anno 2026?
Det har HK Kommunal sammen med Dansk Socialrådgiverforening og KL kortlagt i et fælles projekt.
På sessionen får du præsenteret de videns- og kompetencefelter, der er i spil og du får selv mulighed for at score dig selv op mod felterne, så du får overblik over dine egne styrker og udviklingsmuligheder.
Tre uddannelsesmuligheder til fremtidens beskæftigelsesindsats
En vigtig del af beskæftigelsesreformen er kompetenceudvikling af medarbejderne. Med udgangspunkt i videns- og kompetencefelterne fra partsprojektet har tre uddannelsesinstitutioner tonet deres uddannelser til de nye krav. På denne session får du tre korte pitches fra hhv. VIA University College, Carelink og Komponent som inspiration til din egen kompetenceudvikling.