
Med afsæt i HK Stat og HK Privats idé var det Københavns Erhvervsakademi (KEA), der stod for at udvikle idéen om en cybersikkerhedsspecialistuddannelse til praksis. Illustration: Mostphotos
Der har aldrig været mere brug for dem. Og det tyder på, at opfordringen er blevet fulgt. Allerede på uddannelsens første vinteroptag er optaget af studerende på professionsbacheloruddannelsen i cybersikkerhed steget med 15 procent.
Denne vinter satte 148 cyberaspiranter sig således til rette på skolebænken med ambitionen om at øge cybersikkerheden i Danmark. Uddannelsen slog for første gang dørene op sidste år med et optag på 126 elever.
Det oplyser Danske Erhvervsakademier, som udbyder uddannelsen på flere erhvervsakademier.
At uddannelsen overhovedet så dagens lys skete på HK Stat og HK Privats initiativ. Kompetencer indenfor cybersikkerhed er nemlig et felt, hvor både myndigheder, forsvaret og danske virksomheder efterspørger arbejdskraft for bedre at kunne modstå hackerangreb fra it-kriminelle samt cyberangreb- og spionage fra andre stater. Det er et våben, som Rusland, især efter invasionen af Ukraine i 2022, har intensiveret brugen af.
Næstformanden: Vi ramte rigtigt
I en trusselsvurdering fra ultimo februar 2026 omkring det forestående folketingsvalg udgivet af PET, FE og Styrelsen for Samfundssikkerhed, bliver det konkluderet, at Rusland fører hybridkrig mod Danmark. Tidligere har statslige myndigheder i form af blandt andre Skattestyrelsen og Forsvarsministeriet været ramt af cyberangreb.
Derfor glæder det også HK Stats næstformand, Ulla Moth-Lund Christensen, at man så rigtigt, da man så et hul på uddannelsesområdet:
- Jeg er stolt over, at vi ramte rigtigt dengang, og at det er en uddannelse, som tiltrækker de studerende. Det viser, at vi som fagforening har fingeren på pulsen i forhold til at kigge ind i markedet og føre konkrete tiltag ud i livet.
Sikkerhedstruslen mod Danmark er blevet større, ikke blot på baggrund af krigen i Ukraine, men også USA’s gentagne ønsker om at annektere Grønland har øget behovet for at opruste på cyberfronten:
- Da vi i sin tid forhørte os i forsvaret om idéen med en konkret uddannelse indenfor cybersikkerhed, fik de julelys i øjnene. Og i den kaotiske situation, der er i verden i dag, er jeg glad for, at vi kan bidrage til at gøre Danmark mere sikkert.
- Ikke bare i forsvaret, men også ude i de private virksomheder, der glæder jeg mig til at se, hvordan de studerende kommer til at bidrage til vores allesammens sikkerhed, siger hun.
Mange ansøgere fik nej
Da det første kuld af cybersikkerhedsspecialister startede på uddannelsen i sensommeren 2025, var interessen allerede stor. Også større end de 126, der var plads til, for i alt havde 279 søgt ind på uddannelsen som deres førsteprioritet, hvilket betød at over halvdelen af ansøgerne blev afvist i døren.
LÆS OGSÅ: Arbejdsgivere skriger på cyberspecialister: Vi må uddanne endnu flere, mener HK Stat
På forsvarets område fortalte HK Forsvarets Landsklub i efteråret 2023, at Cyberdivisionen skulle oprustes fra de daværende 500 ansatte til 7-900 i fremtiden. Sidste år vurderede Dansk Erhverv, at der på landsplan kommer til at mangle 20.000 medarbejdere med cybersikkerhedsfærdigheder i 2030.
Professionsbachelor i cybersikkerhed
- Uddannelsen kan tages som en 2-årig akademiuddannelse eller som en 3½-årig professionsbachelor.
- Derudover er der mulighed for at stige på uddannelsen 2 år inde i forløbet, hvis du i forvejen er uddannet datamatiker eller it-teknolog. Eller hvis du har været cyber-værnepligtig i forsvaret.
- Der er et obligatorisk praktikforløb på 5.- eller 6. semester, afhængigt af hvor du tager uddannelsen henne.
- Erhvervsakademierne i København, Århus, Odense, Ålborg, Esbjerg, Kolding samt i Roskilde udbyder uddannelsen.
- I København og Århus er der også mulighed for at starte om vinteren.
- Uddannelsen er på fuldtid og er SU-berettiget.
- Optag sker både gennem kvote 1 og kvote 2. En gymnasial eksamen eller en erhvervsuddannelse af mindst 3 års varighed, herunder bl.a. kontoruddannelsen, giver adgang. I begge tilfælde skal Engelsk og Matematik på B-niveau være bestået.
- Læs mere om uddannelsen på Uddannelsesguiden.