
Regeringen med finansminister Nicolai Wammen i spidsen vil spare 1.000 årsværk i den statslige administration fra 2025. Det fremgår af det forslag til finanslov, som blev fremlagt fredag 30. august 2024.
Allerede i slutningen af maj, da finansministeren første gang luftede spareplanerne, var HK Stat ude at advare om, at hvis der bliver sparet så mange stillinger væk, så skal der være arbejdsopgaver, der falder væk.
Som formand for HK Stat MidtVest synes jeg ikke, det er rimeligt, at vores medlemmer skal løbe hurtigere, fordi de mister kolleger i en sparerunde. Besparelserne må ikke gå ud over HK’erne, som i forvejen løber stærkt på de statslige arbejdspladser. Vi må ikke se flere gå ned med stress på grund af regeringens spareplaner.
Hvis der skal skæres i den statslige administration, så er der opgaver, der skal falde væk. Regeringen har lovet at pege på, hvilke opgaver som ikke skal løses længere, og vi vil holde øje med, om den holder det løfte. Også set i lyset af, at finansministeren har bebudet, at besparelserne ikke stopper her.
Men hvorfor i det hele taget skære? Ifølge Wammen skal de nedbragte udgifter finansiere et væsentligt lønløft til et stort antal frontlinjemedarbejdere i vores velfærd.
Men medarbejderne i staten understøtter jo netop den velfærd, finansministeren efterspørger.
Husk på, hvordan det gik, da man fjernede retssekretærerne ved landets domstole, og de administrative opgaver blev skubbet over til andre faggrupper, mens sagsbehandlingstiden steg til uanede højder.
Eller da man skar 25 procent af medarbejderne i SKAT væk. En spareøvelse, der kom til at gå hårdt ud over borgerne, og som endte med, at der måtte tilføres et stort antal medarbejdere til en organisation, der ikke længere hang sammen.
Drop nu de fastlåste forestillinger om kolde og varme hænder og anerkend de administrative medarbejdere som nøglemedarbejdere i vores velfærdsorganisationer.