Næstformand i HK Kommunal, Pia Lund Jeppesen

Jobcentrene udgør en vigtig del af det danske beredskab ved samfundsøkonomiske kriser. Foto: Tom Ingvardsen.

- Jobcentrene udgør en helt afgørende rolle i tilfælde af samfundsøkonomiske kriser og epidemier. Hvis ikke regeringen tænker sig godt om, når de omlægger beskæftigelsesindsatsen, risikerer vi at miste en unik del af vores kriseberedskab.

Sådan skriver HK Kommunals næstformand, Pia Lund Jeppesen, i et debatindlæg i Avisen Danmark, hvor hun bl.a. henviser til, hvordan jobcentrene senest under corona- og Ukrainekriserne har vist deres værdi i forhold til at få samfundet til at køre under krisesituationer.

Corona og Ukraine som eksempler

Under coronaepidemien var jobcentrene afgørende for, at Danmark oplevede et stort antal brancheskift til de virksomheder, som efterspurgte medarbejdere – f.eks. som podere. Tal fra KL viser, at virksomhederne i høj grad var tilfredse med samarbejdet med jobcentrene under coronakrisen.

Senest med Ruslands invasion af Ukraine, har jobcentrene været med til at sikre, at Danmark er det land i Europa, hvor den største andel af ukrainske flygtninge i den arbejdsdygtige alder er kommet i job.

Regeringen skal tænke sig om

- Jeg frygter for, hvordan fremtidige kriser skal håndteres, hvis ikke jobcentrene råder over det nødvendige antal medarbejdere og tilstrækkeligt med ressourcer. Jeg frygter for de samfundsøkonomiske konsekvenser af at destruere dette altafgørende kriseberedskab, skriver Pia Lund Jeppesen i debatindlægget.

Derfor opfordrer næstformanden også regeringen til at gøre sig nøje overvejelser om, hvordan de næste samfundsøkonomiske kriser skal løses. Det vil nemlig ikke være konsekvensløst at nedlægge jobcentrene.

- Hvis vi nedlægger jobcentrene, mister vi også den lokalt forankrede og koordinerende rolle, der er så vigtig for, at vi i krisetider kan arbejde hurtigt, præcist og effektivt, skriver næstformanden.