
En anklagers opgave er at vurdere strafudmåling til den tiltalte, lave anklageskrift og procedere i retten, der betyder at fremstille sagen i retssalen med anklagemyndighedens argumenter. Ninna Grønhøj er den første administrative anklager ved Nordjyllands Politi. Foto: Michael Bo Rasmussen.
Sidste år afleverede HK Stats formandskab og formand for HK Politiet og Anklagemyndigheden Mathias Hvid Dalgaard Jakobsen et katalog med hele 54 forslag til justitsminister Peter Hummelgaard (S).
Det var et tiltag med henblik på at forbedre opgaveløsningen i en presset straffesagskæde. Et af forslagene gik på, at HK’erne skulle gå i retten og være anklagere. Et tiltag i tråd med HK Stat-mantraet om rette kompetencer til rette opgaver, der på én og samme tid aflaster sagspuklen hos det juridiske personale og åbner nye døre for statens HK’ere.

33-årige Sofie Lynge er HK’er og har været sektionsleder ved anklagemyndigheden, Nordjyllands Politi, i Aalborg siden 2018. Foto: Michael Bo Rasmussen.
Den 34-årige kontorfuldmægtig Ninna Grønhøj gør nu idéen fra kataloget til virkelighed. I løbet af efteråret bliver hun den første administrative anklager ved Nordjyllands Politi. Det sker i en 2-årig forsøgsordning, hvor administrative HK’ere ved anklagemyndigheden får mulighed for at agere anklager i udvalgte byretssager:
- Nogle af os administrative har tidligere talt om, at en dag skulle vi da også gå i retten, siger hun, mens HK-kollegaen og sektionslederen, Sofie Lynge, nikker bekræftende.
- Det er en fed udviklingsmulighed at blive administrativ anklager. Det tænkte jeg var lige noget for mig, for jeg jeg vil gerne udvikle mig og specialisere mig. Jeg har overvejet at læse jura, så at denne mulighed opstod, det er jeg rigtig glad for, fortæller Ninna Grønhøj, der for 10 år siden startede som kontorelev ved Nordjyllands Politi og i dag berammer og fordeler sager samme sted.
Ansigt til ansigt med fartbøller og tyve
At den første HK’er nu kan gå i retten i Nordjylland vækker begejstring hos HK Stats formand, Heidi Juhl Pedersen, der selv har en fortid som politi-HK’er:
- Det er dejligt at se, at vores forslag til ministeren har vundet indpas. Ikke mindst, fordi det giver nye muligheder til medlemmerne. Det glæder mig at se, at stats-HK’erne bliver værdsat for deres flid og bliver betroet en så vigtig samfundsopgave, fremhæver hun.
LÆS OGSÅ: HK’ere får mulighed for at gå i byretten
Siden Rigsadvokaten tidligere i år åbnede for en forsøgsordning i samarbejde med HK Politiet og Anklagemyndigheden, hvor landets politikredse kan gøre brug af administrative anklagere, har Ninna været en tur på skolebænken. Først på et internt kursus som politianklager over to dage, et e-læringskursus i færdselsloven, deltagelse på anklagefaglige møder med de øvrige anklagere, overvære retssager, mens seneste skridt er selv at rejse tiltaler og møde i retten med oplæring og sparring i en mentorordning.
- Jeg tror, at enten kan man lide at gå i retten, eller også kan man ikke. Jeg tænkte, at retsmøder var meget formelle, men efter at have set nogle retsmøder, er det ikke så formelt, og tonen kan også godt være mere afslappet, end jeg havde forestillet mig, fortæller hun.
I første omgang er det tiltalte i færdselssager og bødesager, som eksempelvis butikstyverier og mindre bedragerisager, der kan stå ansigt til ansigt med en administrativ anklager. For Ninnas vedkommende skal hun delvist indgå i anklagemyndighedens færdselsteam suppleret med hendes nuværende administrative opgaver. Hendes første par sager i retten vil desuden foregå med den samme dommer med henblik på at få sparring og feedback.
- Det er spændende, at jeg får lov til at fordybe mig i et område, som godt kan være komplekst, siger Ninna Grønhøj, kontorfuldmægtig, anklagemyndigheden ved Nordjyllands Politi.
At se muligheder og ikke faggrænser
Ifølge chefanklager Michael Møller Hansen ved Nordjyllands Politi er det ikke alle hans juridiske fagfæller, der deler hans begejstring for tiltaget med en administrativ anklager. Ikke af mistillid til HK’erne, men af mere principielle årsager:

Michael Møller Hansen har en lang juridisk karriere i staten bag sig. Han har blandt andet været vicestatsadvokat, konstitueret statsadvokat og chefanklager flere steder i det jyske. Foto: Michael Bo Rasmussen.
- Det bunder nok i, at man synes, at juraen hører hjemme hos det juridiske personale. Jeg er ikke så optaget af faggrænser, men af kompetencer. Og med HK’erne er det min oplevelse, at de er gode til at specialisere sig i specifikke sagsområder, fremhæver han og uddyber behovet for administrative anklagere:
- For det første havde vi en struktur, hvor vi ikke havde så mange politianklagere tilbage. Læg dertil, at det juridiske personale har sagsbunker i hobetal, og at vi så en mulighed for at udvikle vores administrative personales kompetencer, som også gerne vil denne opgave. De 3 ting gjorde, at stjernerne stod helt rigtigt på himlen lige nu, fortæller han.
Posten som administrativ anklager er i første omgang ikke en fuldtidsstilling, og der er faktisk heller ikke givet ekstra ressourcer til opgaven, fortæller Sofie Lynge, der er HK’er og sektionsleder for de administrative medarbejdere ved anklagemyndigheden i det nordjyske:
- Det er en opgave, der vil fylde 2-3 dage i ugen for Ninna. Hertil har min opgave været at fordele nogle af Ninnas hidtidige opgaver blandt kollegerne og sørge for, at hun får tid og ro til at lande i rollen. Det er blevet taget godt imod, og jeg tror, at tiltaget på længere sigt kan skabe mere sammenhængskraft og forståelse for de forskellige faggrupper kerneopgaver i organisationen, fortæller hun.

Foto: Michael Bo Rasmussen.