Nye vinde fejer over velfærdslandskabet. Efter års kritik af statslig detailstyring står den offentlige sektor nu i en storm af reformer, der lægger op til grundlæggende forandringer på tværs af de store velfærdsområder. Fokus skal væk fra procesregulering og rettes mod nærvær, inddragelse og selvbestemmelse i velfærdsindsatserne tæt på borgerne, bl.a. ved at frisætte medarbejdernes faglige kompetencer.

Det efterlader plads et større fagligt handlerum i de borgernære driftsenheder som en vej til bedre kvalitet og større værdi for borgerne. Det slår oplægget ”Reformer, Handlerum, Faglig ledelse, Hvad skal der fokus på?” fra KL, 5 faglige organisationer samt chef- og lederforeninger fast. Det helt centrale budskab fra alle parterne er: Styrk den faglige ledelse. Og oplægget peger på fire faglige ledelsesopgaver fælles for ledere på tværs af professioner og opgavesøjler, der skal i fokus, hvis de mange reformer skal omsættes til virkelighed.

Ræk ud af egen monofaglighed

En af disse fælles faglige ledelsesopgaver handler om at styrke helhedsløsninger på tværs af fagsøjler til gavn for især borgere i udsatte positioner, som har kontakt til flere afdelinger eller myndigheder på samme tid. Bedre helhedsløsninger lægger op til en diskussion af, hvordan det påvirker den faglige ledelsesopgave, når fagprofessionelle skal arbejde sammen på tværs om fælles løsninger. Og af, hvordan lederen og medarbejderen kan række ud af egen monofaglighed, når de sammen med borgeren finder løsninger med andre fagsøjler.

Frisættelse kræver rammesætning

Et vigtigt ben i bestræbelserne er at frisætte medarbejderes faglige kompetencer – væk fra procesreguleringen i retning mod større beslutnings- og handlekraft hos den enkelte fagprofessionelle. Og det stiller krav til lederne, er Lene Roed, formand for HK Kommunal, enig i.

- Det er klart, at hvis medarbejderne får friere rammer, kræver det, at den faglige leder er tættere på den faglige del, siger hun i en video, der knytter sig til oplægget, og fortsætter:

- Det handler i høj grad om, at den faglige leder er med til at rammesætte, hvilken frisættelse der gælder inden for et givent område. Så derfor får den faglige leder et større ansvar og tættere faglig viden og understøttelse af sine medarbejdere.

Rette person til rette opgave

Det taler samtidig ind i en prioritering af ressourcer, mener Lene Roed – med rette person til rette opgave.

- Jeg tror bare, med den virkelighed vi kigger ind i, og hvis vi skal sikre mere faglig ledelse, så bliver vi nødt til benhårdt at prioritere, hvem der løser hvilke opgaver. Det vil give noget frirum til, at man som faglig leder kan fokusere på kerneopgaven – nemlig det faglige inden for et givent område. Man skal sikre at rette kompetencer bliver brugt til rette opgaver.

Gå ledelsesspændet efter i sømmene

At styrke den faglige ledelse handler ikke kun om indholdet i ledelsesopgaven, men også om de rammevilkår, lederne har at agere indenfor. Her kan topledelsen med fordel give ledelsesspændene et eftersyn for at sikre, at de faglige ledere kan være tæt på deres medarbejdere, opfordrer oplægget til.

Centrale stabsfunktioner som økonomi, HR, it og ejendomsservice bør også sørge for, at de faglige ledere ikke har opgaver på deres bord, der med fordel kan løses af andre – herunder, at de faglige ledere selv delegerer, så de har tid til faglig ledelse. Som kommunaldirektør Lone Lyrskov, formand for Kommunaldirektørforeningen, udtrykker det i oplægget:

- Hvis vores faglige ledere skal lykkes sammen med medarbejderne med at bedrive faglig ledelse, så er vi også nødt til at kigge på hvilke rammevilkår, de har. Og hun tilføjer:

- Vi skal øve os i direktionerne hele tiden på at være opmærksom på, at vi skaber rammevilkår både med hensyn til ledelsesspænd og andre opgaver – og ja, jeg tror, at ledelsesspændet er for stort nogle steder.

En bedre fortælling om kommunerne

Selvom træerne sjældent vokser ind i den offentlige himmel, vejrer Lene Roed alligevel lidt morgenluft i fortællingen om kommunerne med den nye tilgang til velfærdsopgaverne.

- Hvis vi kigger på kommunerne, så har de jo i al den tid, jeg kan huske, været meget siloopdelte. Og den italesættelse af dem har jo også været kendt i mange år - og den oplevelse skal vi væk fra. Vi skal lære, at vi er en organisation og at den måde, vi bedst løser opgaven på, er, at vi får et samspil, er lyttende og understøtter hinanden, så vi er hinandens forudsætninger til at løse opgaverne bedst muligt.

Faglig ledelse i en reformstorm

Socialrådgiverforeningen, HK Kommunal, Danmarks Lærerforening, FOA, BUPL og organisationernes lederforeninger har sammen med KL, Kommunaldirektørforeningen, Børne- og Kulturchefforeningen, Økonomidirektørforeningen, Kommunalteknisk Chefforening og Kommunale Velfærdschefer udgivet oplægget ”Reformer, Handlerum, Faglig ledelse, Hvad skal der fokus på?”. Oplægget anviser veje til en styrket faglig ledelse. Via QR-koder i publikationen er der adgang til tolv korte videoer med anbefalinger fra forkvinder og formænd fra organisationerne.

Læs mere om de faglige ledelsesopgaver i oplægget her