God, offentlig ledelse går aldrig af mode. Det kan Chefbestyrelsens medlemmer igen og igen konstatere. Aldrig har der været mere brug for ledelse i den offentlige sektor end i disse år, hvor reformerne fejer over landet med stormstyrke. Det kræver noget af chefer og ledere at stå fast på fødderne og samtidig navigere både opgaver, økonomi og medarbejdere i retning af bedre velfærd for borgerne. Et arbejde, der både inspirerer og kan trækker store veksler på den personlige trivsel, må mange ledere erfare.

Derfor er både reformerne og lederens egen trivsel to temaer, som Chefgruppens bestyrelse arbejder fokuseret med – via debatter, konferencer, netværk, webinarer, podcasts, artikler osv. Og netop lederens trivsel og arbejdsmiljø var et af de temaer, medlemmerne af Chefgruppen pegede på som helt centralt at holde fokus på i en medlemsundersøgelse i 2024.

Tænker bedre ud af boksen sammen

Og nu nærmer vi os en vigtig pointe: For arbejdet med ledertrivsel, reformstorm, AI og generativ kunstig intelligens, hybride arbejdsformer og fremtidens HK-leder – pejlemærker for Chefbestyrelsen – kræver engagement, tid og ledelsesfagligt overskud. Her har bestyrelsen brug for endnu flere kræfter, der vil bidrage. Maria Mankov, borgerservice- og ydelseschef i Ballerup Kommune, er en af de nyindtrådte medlemmer i bestyrelsen. Hun begrunder sit valg om at engagere sig i arbejdet sådan:

- Fra mit daglige arbejde kan jeg se, hvor vigtigt det er at få koblet områder sammen, som traditionelt ikke taler meget sammen, hos os fx ydelse og myndighed. Her kan nemt opstå knuder med borgerne, og derfor er det vigtigt med et strategisk, tværgående blik. Det betyder så meget for borgerne, at tingene hænger sammen. De sænker frustrationerne – det kan vi meget tydeligt mærke i Ballerup Kommune, hvor vi har arbejdet sådan i et par år nu. Og det samme gælder arbejdet i Chefbestyrelsen, hvor vi kommer fra forskellige områder og sektorer, men alligevel har mange ens problemstillinger på tværs. Det er godt, hvis vi sammen kan tænke ud af boksen for at gøre vores indflydelse gældende i hele landet, siger hun.

Spreder det gode ord

For Chefbestyrelsens næstformand Troels van Dijk, centerchef for beskæftigelse i Faxe Kommune, er engagementet også en kærkommen anledning til at udbrede kendskabet til Chefgruppen, hvor han kommer frem:

- Vi fortsætter dialogen om lederes vilkår og daglige praksis de steder, hvor vi naturligt færdes som ledere og chefer. Og vi kommer hellere end gerne ud og taler om, hvad der er vigtigt i et balanceret og bæredygtigt lederliv.

Hvorfor formand Lars Aarøe Hansen genopstiller på medlemsmødet forud for chef- og lederkonferencen, begrunder han sådan her:

- Af én simpel grund: Jeg ønsker fortsat at sætte fokus på vores pejlemærker – særligt det, der handler om det at være HK-chef og leder. Ved at fortsætte arbejdet i Chefbestyrelsen får jeg mulighed for at udvikle området sammen med dygtige kollegaer og være med til at skabe rammer, hvor HK’s chefer og ledere bliver både set, hørt og taget alvorligt, siger han og tilføjer:

- Arbejdet i Chefbestyrelsen giver mig en stærk platform til at præge den retning, vi bevæger os i, og sikre, at HK’s chefer og ledere får en tydelig stemme – både internt i organisationen og eksternt i den offentlige debat.

Hvis du vil høre mere om, hvad det indebærer, og hvordan du kan blive en del af holdet i Chefbestyrelsen, kan du sende en mail til chefgruppen@hk.dk, så bliver du kontaktet.