
Liselotte Reistrup, fællestillidsrepræsentant for HK'erne i Gældsstyrelsen: - Jeg vil selvfølgelig holde øje med, at vores medlemmer ikke får et større arbejdspres nu, hvor de har mistet kolleger.
Afskedigelserne af HK’ere i Gældsstyrelsen kommer på et underligt tidspunkt. Fællestillidsrepræsentant for HK’erne i Gældsstyrelsen Liselotte Reistrup lægger ikke skjul på, at hun undres over, at der overhovedet sker fyringer på HK-området i Skatteforvaltningen.
- Det er os, der driver gæld ind til staten – de penge, som Folketinget bruger. Vi er stadig i gang med at bygge det op, som vi tabte i sin tid. Jeg hører godt, at min ledelse siger, at nye lovændringer kan resultere i opgavebortfald for os. Det er supergodt at få lovændringer, der gør det nemmere for os at inddrive gæld. Men jeg synes da, at tingene skal være på plads, inden vi begynder at spare. Det virker underligt, siger hun.
LÆS OGSÅ: Nye fyringer rammer de mest udsatte familier i Danmark
Stemningen blandt hendes kolleger var rigtig trist i ugerne op til og efter afskedigelserne i Gældsstyrelsen. De tre uger, hvor medarbejderne ventede på beskeden, var hårde. Og selve varslingsdagen den 16. december var forfærdelig for rigtig mange, oplevede Liselotte Reistrup.
Stadig stort behov for kontrol
- Der var selvfølgelig en trykket stemning. Vi blev enige med ledelsen om, at alle – både dem, der blev varslet, og dem, der blev tilbage, skulle møde ind på arbejdspladsen, så der blev draget omsorg om hver enkelt. Vi gik rigtig meget op i at løse det på den måde, så vi kunne være der for hinanden, fortæller hun.
”Hvorfor skal vi skære ned, når vi har så stort behov for kontrolindsatsen? Det kan jeg ikke forstå.
Liselotte Reistrup undrer sig også meget over, at ud af de 5,5 mia. kroner, som skal spares i staten, skal Skatteforvaltningen skæres ned med 1,1 mia. kroner. Det er uforståeligt, at netop denne myndighed skal spare procentmæssigt meget mere end de øvrige statsinstitutioner. Hun synes, at det virker mærkeligt, at politikerne vælger at skære ned på opgaver, der bidrager til at få penge i statskassen. Ikke mindst set i lyset af, at det ikke er lang tid siden, at udenlandske svindlere drænede den danske stat for adskillige millioner kroner.
- Vi bidrager lige rigeligt meget i forhold til andre institutioner. Det er jo ikke mange år siden, at mange partier – også uden om regeringen – bakkede op om, at Skattestyrelsen skulle rekruttere flere til hele kontrolområdet, som dermed skaber mere arbejde til os i Gældsstyrelsen med inddrivelse. Jeg kan ikke se, hvorfor vi så skal skære ned, når vi har så meget behov for den kontrolindsats, pointerer hun.
LÆS OGSÅ: Fyringer påvirker i høj grad de tilbageblevne
Det er lidt forskelligt, om dem, der blev afskediget, møder ind eller ikke møder ind. Nogle har genoptaget arbejdet, andre arbejder hjemmefra eller holder ferie, mens enkelte er blevet sygemeldt. Det er vanskeligt at navigere i.
Lær at sige: ’Det kan jeg ikke nå’
- Det er svært for dem, der bliver tilbage. For hvordan skal vi omgås vores kolleger nu. Det er jo ikke alle, der har meldt ud, at de er blevet varslet. Og der er nogle, som føler sig lidt overflødige, når vi sidder og taler om fremtiden på vores enhedsmøder. De kan jo ikke være med i den snak. Det er virkelig en svær balancegang, fortæller Liselotte Reistrup.
I Gældsstyrelsen er i alt 65 medarbejdere ansat på HK’s overenskomst blevet opsagt. Der bliver hele tiden arbejdet på at gøre tingene smartere og bedre, men alligevel vil det kræve en justering af opgavemængden, mener fællestillidsrepræsentanten.
LÆS OGSÅ: Skats massefyring rammer både medarbejdere og kerneopgaver
- Jeg håber jo, at vi kan arbejde videre med at ændre processer og presse på med lovændringer. Det kan føre til færre lovbundne opgaver svarende til det antal medarbejdere, som vi har sagt farvel til. Men på nuværende tidspunkt skal vi stadig nå det samme bare med færre medarbejdere. Den enkelte medarbejder bliver nødt til at tage fat i sin funktionsleder og sige: ’Det kan jeg ikke nå’, understreger Liselotte Reistrup.
Frygt for mere overarbejde
Lige nu er hun sammen med formand og næstformand i HK-klubben på rundtur til Gældsstyrelsens afdelinger, hvor de har stor fokus på at få talt med medlemmerne om overarbejde. Igennem årene har der været nogle deadlines, som har givet rigtig meget overarbejde. De frygter, at der igen bliver beordret overarbejde. Der har dog altid været en aftale om, at det er frivilligt.
LÆS OGSÅ: Fyreseddel i julegave: "Utrolig dårligt timet" sparerunde i Skatteforvaltningen
- Lige nu er det svært at tænke på fremtiden. Men jeg er jo normalt super optimist, og jeg tænker, at det hele nok skal gå. Vi vil gøre vores for at bevare vores gode arbejdsplads, selv om det her er en hård periode. Jeg vil som fællestillidsrepræsentant fortsat have fokus på, hvordan folk trives, fremhæver Liselotte Reistrup, der snart har 40-års jubilæum.