Du kan i øjeblikket ikke logge ind med NemID på Mit HK , det skyldes en fejl hos NemID.
Du kan logge ind med brugernavn/adgangskode, hvis du tidligere har oprette en, eller du kan anvende MitID
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Jeg har tekniske problemer med at logge ind
Oplever du tekniske problemer med at logge ind, kan du ringe på: 4437 1563 i åbningstiden, som er 6.00-24.00
16. februar 2016
Lad os hylde mangfoldigheden og fokusere på det vigtigste i integrationsprocessen, når mennesker udefra skal ind i vores land og ind på vores arbejdsmarked.
Den sidste tids debat om flygtninge, indvandrere, migranter, immigranter og hvad vi nu ellers er begyndt at kalde alle de mennesker, som mere eller mindre frivilligt er kommet til Danmark, har fået mig til at tænke over, hvad vores succeskriterie egentlig er, når vi taler integration på arbejdsmarkedet?
Er målet, at alle ”de nye” skal ligne gennemsnittet af os andre? Er målet, at alle skal være en del af flertallet?
Er vi først tilfredse, når Hassan spiser frikadeller, drikker (for mange) fyraftensbajere, går i kirke juleaften og er blevet skilt – ligesom os andre…?
Eller skal vi hylde mangfoldigheden, som vi elsker, når vi rejser til f.eks. London eller Berlin?
Min mekaniker tror på Odin og Thor
Om naboen spiser svinekød eller er vegetarianer behøver vel ikke at være et problem?
Min mekaniker tror på Odin og Thor, men han er en knagende dygtig mekaniker, og så kan jeg vel være ligeglad med resten (for eksempel, at han har ansat en bosnisk flygtning – som også er en dygtig mekaniker).
Jeg vælger at fokusere på det, som betyder noget for vores arbejdsliv. Altså for vores forhold til hinanden som medarbejdere, chefer, kolleger, sagsbehandlere, håndværkere, sælgere, kunder osv. Hvordan andre så i øvrigt vælger at leve deres privatliv, er ikke nødvendigvis mit problem.
Samtidig vælger jeg også at vægte de grundlovssikrede rettigheder, vi har i Danmark: Retten til ikke at blive diskrimineret uanset tro, race, køn, seksualitet osv.
Mens vi venter på at finde svarene…
Jeg tror, vi skal fokusere på det vigtigste i integrationsprocessen.
Vi skal ikke acceptere nogle forældede kønsroller – og vi skal ikke acceptere dårligere arbejdsforhold for nogle grupper, hverken omkring løn eller arbejdsforhold. Men for mit eget vedkommende vil jeg hylde mangfoldigheden helt generelt, som bliver mere udtalt, når ”de nye” kommer til vores land og ind på vores arbejdsmarked.
Jeg vil nyde den anderledes mad, jeg vil være åben og nysgerrig over for anderledes vaner og kultur, og jeg vil glæde mig over mangfoldigheden i gadebilledet. Uden at jeg dermed taler for ubegrænset indvandring, for det kan hverken vores samfund eller vores arbejdsmarked holde til.
Vi har bestemt ikke fundet de endelige svar på alle udfordringer, når det gælder integration på arbejdsmarkedet.
Men mens vi leder efter svarene, tror jeg, at det vil gavne os alle, også på arbejdspladserne, hvis vi tænker integration som noget dobbeltrettet.
Vi kan alle lære af hinanden – uanset om vi er nye eller ”gamle” danskere.
Afdelingsformand
HK Sydjylland
Jeg skriver om det, der har betydning for vores medlemmers tilværelse og arbejdsliv. Især har jeg fokus på uddannelse, både i bred forstand og specifikt erhvervsskoler og akademier i Sydjylland. Jeg er også optaget af beskæftigelsespolitik. Jeg ser arbejde som noget, vi ikke kun gør for arbejdets og for pengenes skyld - men også fordi arbejde giver identitet.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID