Dannebrog med valghandling foran

16. november 2021 er der valg til kommunalbestyrelser og regionsråd. Med en kort præsentation på HK MidtVest hjemmeside kan du fortælle, hvad du står for, og hvorfor HK-medlemmer skal stemme på dig. 

HK MidtVest vil gerne præsentere lokale HK-medlemmer, der stiller op til valgene. Som lokal fagforening har vi nemlig brug for dygtige lokale politikere i kommuner og regioner, som har indblik i hverdagen for alle os i HK-job, sådan at vi får så gode rammer om vores medlemmers liv her i området som muligt. 

Sådan får du din præsentation på hk.dk/midtvest

Send en mail til lisbeth.aaberg.kusk@hk.dk med følgende informationer

  • Navn
  • Stillingsbetegnelse
  • Alder
  • Stiller op i: Kommune (hvilken?) eller region (hvilken?)
  • Parti
  • Mine 3 vigtigste mærkesager (max 250 ord)
  • Vedlæg et portrætfoto

Kandidater kommer løbende på hk.dk/midtvest fra uge 31. Frem mod valgdagen i november præsenterer vi også løbende kandidatlisten i HK’s digitale nyhedsbreve og på HK MidtVests sociale medier.
Har du spørgsmål, er du velkommen til at skrive til lisbeth.aaberg.kusk@hk.dk

Rigtig godt valg. 

 

Din stemme bliver hørt

Vi er med til at påvirke den politiske dagsorden – og husk det er din sag, vi taler. Vi har tæt kontakt med politikere både lokalt og på landsplan. Hvad end det handler om uddannelsesmuligheder eller pensionsalder, om børnepasning eller offentlig transport, så sikrer vi, at politikerne får viden om, hvordan vores medlemmer bliver påvirket af konkrete politiske forslag. Vi arbejder hver dag for at give dig de bedste muligheder i dit arbejdsliv.