
Louise Theil Bock, leder af HK's Karrieretelefon
Hvorfor er det så vigtigt at efteruddanne sig?
Jeg tror, alle vil kunne nikke genkendende til, at der både på arbejdsmarkedet generelt og på de enkelte arbejdspladser i dag foregår mange store forandringer - og at de sker hyppigere, end vi har været vant til. For at kunne tilpasse os de forandringer har vi løbende brug for ny viden.
Som medarbejder er man nødt til at skabe en sammenhæng mellem det, jeg kalder arbejdspladsværdi, og arbejdsmarkedsværdi. Arbejdspladsværdien er rigtig høj, når vi har været på en virksomhed i mange år; vi kender systemerne, menneskene, beslutningsvejene - og vi ved, at folk kender os og vores faglighed. Men det er også er vigtigt at have en høj arbejdsmarkedsværdi; altså at andre arbejdsgivere også vil synes, man vil kunne skabe værdi. Det er vigtigt, både fordi vi skal igennem mange flere jobrotationer internt eller jobskifter end tidligere. Så du bør også være nysgerrig på, hvad der rører sig i andre organisationer end din egen. Hvad arbejder de på? Hvilke trends er der? Tager de fx nye teknologier i brug, som du ikke aner en pind om? Så tag efteruddannelse i det, selv om det ikke er en del af dit daglige arbejde nu. For det kan det blive.
Og så skal du også gøre det for din egen skyld. Vi ved, at efteruddannelse giver større trivsel og arbejdsglæde, og det giver selvtillid - følelsen af at vi mestrer noget. Det at blive inspireret udefra er også med til at udvide ens netværk og horisont.
Det at lære nyt er en muskel, der hele tiden skal trænes. Om det er et dagskursus, et webinar eller et reelt efteruddannelsesforløb er ikke afgørende. Det er det, der populært bliver kaldt livslang læring, og det, både regeringen og forskningen peger på som afgørende. Det bliver vi aldrig for gamle til.
Et sidste og ikke uvæsentligt argument er løn. Helt lavpraktisk ved vi, at lønudvikling og efteruddannelse hænger sammen for langt de fleste. Det er selvfølgelig ikke sådan, at man tager efteruddannelse, og så får man x antal kroner. Men over tid bliver den viden, de opgaver og det ansvar, du påtager dig, også penge værd.
4 undskyldninger for ikke at tage efteruddannelse
Hvilken efteruddannelse man skal så vælge?
HK Privat har udpeget 11 kompetencer, som vi anbefaler alle HK’ere på det private arbejdsmarked at kigge ind i. Nogle af dem er hardcore faglige kompetencer, andre er mere generelle. Det er en rigtig god idé at screene sig selv op mod dem alle, da det kan give noget inspiration til, okay jeg er stærk her, men måske mindre stærk her - så det er her, jeg skal sætte ind. Men ellers, så start med at spørge dig selv og din leder - hvad er der brug for på vores arbejdsplads? Hvad er det, vi skal være gode til hos os? Og hvilke opgaver kan jeg være med til at løfte?
Hvad du selv har lyst til, er mindst lige så vigtigt. Vi ved, at vi er mere motiverede for at lære ting, vi selv synes er sjovt. Hvis det er noget, vi skal gøre for bare at gøre det - ja, så kan vi godt lære det, men det vokser typisk ikke så meget på os, som hvis vi selv synes, det er spændende.
Og så er det også en god idé at kigge lidt frem i tiden og tænke over, hvilket arbejdsliv man gerne vil have om fem år. Hvad skal jeg kunne, som jeg ikke kan i dag? Og hvordan kan jeg bruge efteruddannelse til at bygge broen til at nå mit mål?
Er der nogle tendenser, man bør kigge mod?
Den ene trend er det digitale, hvor særligt kunstig intelligens er en kæmpe spiller. Det er oplagt at se på, hvordan man kan bruge ChatGPT til at hjælpe med eller løse nogle af ens arbejdsopgaver. It-sikkerhed er en anden vigtig tendens. Vi har mange medlemmer, der siger, jamen det vedrører ikke mig, for jeg arbejder ikke i it. Men det gør det i allerhøjeste grad, for det har indflydelse på, hvilke kommunikationskanaler, du bruger, GDPR, men også i forhold til hacking, og hvordan vi gennemskuer, om noget er rigtig eller falsk information.
Og så er der jo klimaet, der berører vores måde at arbejde på, de opgaver vi kommer til at lave, og den måde vi tænker vores arbejde på. Det er lige fra produktion til kommunikation til ledelse til økonomi til investeringer til alt muligt andet.