Mads caroline og heidi

Chefen for regeringens taskforce for kunstig intelligens, Caroline Kirk (flankeret af HK-næstformand Mads Samsing og HK Stat-formand Heidi Juhl Pedersen), holdt oplæg om taskforcens arbejde for HK Stats sektorbestyrelse, da den tirsdag den 21. januar holdt temadag om AI. 

Regeringen har skyhøje ambitioner for brugen af kunstig intelligens. Danmarks skal være førende i verden, lyder det. Men hvordan skal det ske? Hvad er målet? Og hvordan inddrager man den viden, som de statsansatte har?

Det var nogle af spørgsmålene tirsdag den 21. januar, hvor HK Stats bestyrelse diskuterede statens brug af kunstig intelligens (AI).


HK Stats bestyrelse havde afsat en formiddag til at fordybe sig i emnet kunstig intelligens og dens betydning for HK Stats medlemmer.  

Dagen begyndte med et besøg fra Caroline Kirk, der er chef for regeringens Digitale Taskforce for kunstig intelligens. Taskforcen skal blandt andet sætte rammerne for ansvarlig udbredelse af kunstig intelligens og fremme brugen af nye teknologier i den offentlige sektor. Der skal også udarbejdes et målbillede med henblik på blandt andet at øge kvaliteten i den offentlige sektor og frigøre arbejdskraft.

LÆS OGSÅ: AI-taskforce skal ”frigøre” mindst 10.000 offentlige stillinger

Taskforce-chefen fortalte om dét arbejde, og næstformand i HK Danmark Mads Samsing fortalte om HK’s deltagelse som medstifter af AI Kompetencepagten – et offentligt-privat partnerskab, der skal skubbe på for at løfte danskernes viden om AI og evner til at bruge de nye redskaber.

Sikkerhedskrav spænder ben

Derefter var der spørgsmål og debat om brugen af AI i det offentlige. Her påpegede flere af bestyrelsens medlemmer, at der for tiden er øgede krav til sikkerhed på de statslige arbejdspladser, som besværliggør brugen af nye teknologiske redskaber, mens andre understregede behovet for retningslinjer og klarhed om, hvad man må og kan som statsansat udover løbende uddannelse og inddragelse.

LÆS OGSÅ: HK’erne er klar til AI – men reglerne skal være tydelige

I løbet af dagen fik bestyrelsen også oplæg om arbejdet med at uddanne medlemmerne og sikre inddragelse af HK’erne i både HK Stat og hos HK Kommunal.

Heidi: Vi skal være med 

HK Stat-formand Heidi Juhl Pedersen understregede at HK-fagspecialisterne i alle dele af staten er helt afgørende for udrulningen af kunstig intelligens, da det meget ofte er dem, som har detaljeret viden om sagsgangene.

- I HK Stat er vi nysgerrige, og vi vil være konstruktive i forhold til de nye muligheder. Men det er også vigtigt, at medarbejderne bliver inddraget, og at der er stort fokus på at udvikle medarbejdernes kompetencer, lød det fra Heidi Juhl Pedersen.  

LÆS OGSÅ: Det er dig, der har fat i tøjlerne på AI