HK.dk logo

Nyhed

Offentligt ansatte må ikke blive gummistempler for AI

Robotterne kommer. Og de kan mere, end eksperterne havde regnet med. Blandt andet derfor skal der være en reel og troværdig menneskelig kontrol med brugen af kunstig intelligens på de offentlige arbejdspladser.

- AI må aldrig gøre medarbejderne til gummistempler eller sætte borgernes retssikkerhed over styr, siger HK Stats formand Heidi Juhl Pedersen. Foto: Nils Lund Pedersen


I løbet af sommeren 2026 blev der for ’sjov’ i forbindelse med OpenAI’s træning skabt en platform for kunstige AI-agenter. I begyndelsen havde mennesker styr på platformen, hvor idéen var, at de kunstige AI-agenter skulle ’tale’ sammen i et onlineforum i stil med amerikanske Reddit.

AI-robotterne skrev sammen om, at de burde opfinde en platform, hvor mennesker ikke læste med. Det var da sjovt. Men så gik det helt galt. På syv dage snød robotterne med gemte ’opslagstavler’ de mennesker, der skulle holde øje med dem. Og de formåede at bryde ud, lave falske værktøjer og endte med at hacke flere store it-platforme.

LÆS OGSÅ: Kun 1 procent af HK'erne frygter, at AI gør jobbet sværere

De løbske robotter blev til sidst afsløret og stoppet. Vel at mærke af dygtige it-specialister og en raffineret platform, som ikke lod sig hacke. Men hvordan kommer det så til at gå, når både private og offentlige arbejdspladser i stadigt større stil vælter ombord i brugen af kunstig intelligens?

AI lurer og lokker

De offentlige myndigheder og arbejdspladser er godt i gang med at afsøge mulighederne for udvidet brug af AI. Den kunstige intelligens lurer og lokker med muligheder for genveje i arbejdsgangene og måske endda erstatning af dele af opgaveporteføljen for medarbejderflokken til gengæld for udvidet brug af den maskinelle arbejdskraft.

Et lovforslag om udvidet brug af AI er lige nu under behandling. Af lovforslaget fremgår det, at et menneske reelt skal forholde sig til AI-systemets anbefalinger. Men i HK Stats og HK Kommunals høringssvar til lovforslaget sættes der spørgsmålstegn ved, om en medarbejder formelt har mulighed for at ændre et AI-forslag, og om arbejdsgangen ikke reelt er, at medarbejderen forventes at godkende AI-forslaget.

LÆS OGSÅ: Velkommen til mere AI - her er nogle af faldgruberne

Formand for HK Stat Heidi Juhl Pedersen mener, at arbejdspladsen skal sørge for, at medarbejderne får de rette rammer for at forholde sig til teknologien. Når teknologien har talt, er der ofte pres på for at få en hurtig godkendelse. Men ifølge formanden er et simpelt tryk på ’godkend’ ikke menneskelig kontrol. Derfor skal de ansatte uddannes forsvarligt, mens ledelsen tager større ansvar for, at rammer og procedurer er på plads.

Ansatte er ikke ’gummistempler’

- For mig er det utrolig vigtigt, at de enkelte medarbejdere får reel indflydelse på de sager, de sidder og behandler. De skal ikke blot være dem, der underskriver det, som et AI-system har afgjort. Selv om AI kan hjælpe med noget, så kræves der altså fortsat en høj grad af faglighed i sagsbehandlingen, siger Heidi Juhl Pedersen.

LÆS OGSÅ: Medarbejderne skal forme AI's rolle

Derfor bør den nye lovgivning ifølge formanden indeholde krav til menneskelig involvering i den sagsbehandling, hvor AI systemer indgår. Medarbejderne skal ikke stå tilbage med ansvaret.

- Af samme grund efterlyser vi i HK Kommunal og HK Stat fælles, nationale minimumsstandarder for brugen af AI i den offentlige sektor. AI må aldrig gøre medarbejderne til gummistempler eller sætte borgernes retssikkerhed over styr, siger Heidi Juhl Pedersen.