Du kan i øjeblikket ikke logge ind med NemID på Mit HK , det skyldes en fejl hos NemID.
Du kan logge ind med brugernavn/adgangskode, hvis du tidligere har oprette en, eller du kan anvende MitID
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Jeg har tekniske problemer med at logge ind
Oplever du tekniske problemer med at logge ind, kan du ringe på: 4437 1563 i åbningstiden, som er 6.00-24.00
Heidi Steen Larsen har været lægesekretær i 30 år. Hun er nu ved at læse en sundhedskommunom betalt af Kompetencefonden.
Heidi Steen Larsen, lægesekretær i Afdelingen for planlagt kirurgi, Regionshospitalet i Silkeborg. I gang med sundhedskommunom-uddannelsen:
- Det har været en stor hjælp, at jeg kunne få penge fra Kompetencefonden til at læse sundhedskommunom. Min afdeling har nemlig ikke mulighed for at betale.
- Jeg har været lægesekretær i 30 år, så nu var det på tide at blive opdateret og få nye kompetencer, som også kan matche de nye sundhedsadministrative koordinatorer. Uddannelsen giver mig meget både personligt og fagligt.
- Jeg oplever, at jeg får et bredere fundament at stå på. En større forståelse for sammenhængen mellem det daglige arbejde og den bagvedliggende forskning og politik. Jeg har fået mere viden om juridiske aspekter, som jeg kan bruge i arbejdet med erstatningssager og i min daglige kontakt til patienter og øvrige samarbejdspartnere. Derudover er jeg også "blevet klædt på" til at kunne deltage i forbedringsprojekter på mit arbejde. Alt sammen noget, der også øger arbejdsglæden.
- Det er dejligt at komme på skolebænken og møde lægesekretærer fra andre sygehuse. Vi udveksler både erfaringer og ideer.
Dorota Børjesen har taget meget efteruddannelse indenfor sit fag. Kompetencefonden har været afgørende for hendes muligheder for at kunne uddanne sig.
Nina Locht er sagsbehandler i en kommune. Uddannelse har gjort en stor forskel i hendes arbejde fagligt såvel som personligt.
Heidi Steen Larsen har været lægesekretær i 30 år. Hun er nu ved at videreuddanne sig betalt af Kompetencefonden.
Anita Østergaard og Trine Jensen er lægesekretærer og har bl.a. taget et modul som praktikvejledere.
Udover at have fået et fagligt løft, kan Garry Bedford synliggøre sit område overfor ledelsen, efter han har taget en efteruddannelse.
Stå stærkere på arbejdsmarkedet ved at udvikle din faglighed og dine kompetencer. Din overenskomst sikrer, at du kan søge op til 30.000 kr. gennem den kommunale eller regionale kompetencefond til efter- eller videreuddannelse.
Ved overenskomstforhandlingerne i 2021 er der kommet en række nye muligheder og forbedringer til dig. Generelt er det nu muligt at søge om op til 30.000 kroner (før 25.000) ligesom man kan søge om op til 50.000 kroner til masteruddannelser.
Nu står døren til efter-videreuddannelse åben for tandklinikassistenterne på det kommunale område. Der er nemlig i denne overenskomstperiode blevet afsat en særlig pulje til tandklinikassistenterne, målrettet Akademiuddannelsen i Odontologisk Praksis (AOP). En uddannelse som henvender sig til tandklinikassistenten, der ønsker at opnå nye kompetencer.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID