
Hvis du arbejder i en faglig organisation, interesseorganisation, patientforening eller lignende, så er kampen om overenskomsterne på dit område skudt i gang.
Derfor var Henrik Gammelholm, faglig chef i HK Kommunal inviteret til Overenskomstgruppe Organisations landsmøde for at fortælle om de resultater, der blev nået på det kommunale område. Omkring 75 medlemmer deltog i landsmødet.
Den kommunale overenskomst er nemlig sammen med den regionale og statslige overenskomst meget relevant for ansatte i organisationer, fordi det er dem, der typisk smitter af på særoverenskomsterne og arbejdsvilkårene inden for dit område som ansat i en organisation.
En stor lønstigning
Som bekendt opnåede HK Kommunal et flot resultat, der bl.a. giver de kommunalansatte medlemmer en samlet økonomisk ramme på 8,8 % over 2 år med pæne lønstigninger og en højere pension. Det bedste resultat siden 1987.
- Priserne er steget, og lønnen var ikke fulgt med. Så vores medlemmer bad om løn, løn og løn, fortalte Henrik Gammelholm, faglig chef i HK Kommunal.
Den lønstigning blev forhandlet hjem. Der blev oprindeligt håbet på et endnu større resultat, men lønudviklingen på det kommunale område skal følge udviklingen på det private arbejdsmarked. Og desværre blev lønudviklingen på det private område nedjusteret kort tid før de kommunale overenskomstforhandlinger.
Henrik Gammelholm forventer, at de organisationsansatte i HK Privat kan hente de samme generelle lønstigninger hjem ved deres overenskomstforhandlinger.
- Det her er noget, der kan gøre en forskel for lønudviklingen fremover, forklarer Henrik Gammelholm.
Ny bestyrelse for overenskomstgruppen for ansatte i organisationer
Hvad betyder det for organisationerne?
Så rammen for mange af særoverenskomsterne inden for organisationsområdet er altså 8,8 %. Men hvad skal rammen udfyldes med?
For de kommunalt ansatte er det bl.a. blevet til en ekstra lønstigning til de lavest lønnede, pension til elever fra de fylder 18 år, nye barselsregler og en ny ordning for opsparing af fritid.
- De har virkelig tænkt bredt i forhold til de medlemmer, der sidder ude på arbejdspladserne. Det, jeg godt kan lide ved det, er, at det er fremtidssikret. De har tænkt på, hvad der kan gavne deres medlemmer på sigt og ikke kun lige nu. Sådan har de prioriteret på det kommunale område, og nu skal vi til at udfylde rammen for vores særoverenskomster. Det kan være løn, ferie, fritvalgsordning eller lignende, siger formand for organisationsgruppens bestyrelse Mette Julie Theilsborg.
Du kan følge med i forhandlingerne om, hvordan rammen på 8,8 % bliver udfyldt ved at tale med enten din tillidsrepræsentant eller ved at kontakte den faglige afdeling i din HK Lokalafdeling.