Heidi foto Nils Lund

HK'erne skal tage sig af administrationen hos politiet, så betjentene kan fange forbrydere, mener formand for HK Stat Heidi Juhl Pedersen. Foto: Nils Lund

’Lad være med at slå politiet ihjel’ lyder det fra formanden for Politiforbundet, Heino Kegel, i en kommentar til regeringens plan om besparelser i politiet. Han fortæller, at alle politikredse er pressede på økonomien, mens mange ansatte sendes hjem på tvungen ferie eller afspadsering, og opgaverne bliver stadigt flere.

Og nu ser politiet frem mod yderligere besparelser på 100 millioner kroner for 2025. Det undgår ikke at medføre afskedigelser ved politiet, hvor det især kommer til at gå ud over det administrative og civile personale. Med andre ord de HK’ere, som har løftet den administrative opgave med at holde sammenhængen oppe og sagsbunkerne nede. Så nu sendes betjentene måske væk fra politiarbejdet og ind bag skrivebordet.

- Men det koster altså at drive et professionelt politi, og lige nu er de ansvarlige politikere ikke klar til at betale regningen. De vil have den samme kvalitet for færre penge, lyder det i kommentaren fra Heino Kegel, som påpeger, at de mange ansatte ved politiet ’føler sig magtesløse over manglende tid til faglighed og ikke mindst til borgerne’.

”Dybt bekymrende for retssikkerheden”

Regeringen bliver da også opfordret til at finde en løsning af andre af Folketingets partier, så politiet undgår at skulle finde besparelser for yderligere 100 millioner i 2025. Fra den borgerlige side af salen er Konservative, Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance og Dansk Folkeparti gået sammen om fem krav til forhandlingerne om næste års finanslov. Et af kravene er en akutpakke med støtte til Kriminalforsorgen på 500 millioner kroner.

Fra den anden side af salen er der heller ikke begejstring for endnu en spareøvelse i politiet. SF mener, det er skævt, når regeringen fx indfører skattelettelser frem for at have styr på at vedligeholde det basale og tillidsskabende politiarbejde.

LÆS OGSÅ: HK'ere er verdensmestre i grænsekontrol

- Jeg synes, det er dybt bekymrende for retssikkerheden. Der er ikke brug for nedskæringer. Politiet har derimod brug for alle kræfter lige nu til at løse de mange udfordringer, de står over for. Politiet er presset med både øget organiseret kriminalitet, bander, der nu også bevæger sig over de danske grænser, og en forøgelse af komplekse økonomiske forbrydelser, siger SF’s retsordfører Karina Lorentzen til HK Stat.

Hun mener, at nye besparelser vil udhule politiforliget. Der var nemlig i forliget lagt op til, at politiet skulle have flere og ikke færre HK’ere til at løse de administrative opgaver, så betjentene kunne løse de politimæssige udfordringer.

Skal betjentene sidde ved skrivebordet?

- Nu er adskillige administrative og civile jobs i fare. Det betyder, at der bliver færre til efterforskning, og så vokser sagsbunkerne igen. Jeg kan virkelig være bekymret for manglende tid og mandskab til borgernes mange sager. Jeg kan også være grundlæggende bekymret for, at forbrydere ikke bliver tilbageholdt præventivt – og at forbryderne i sidste ende ikke anholdes, siger Karina Lorentzen.

SF’eren mener, det handler om tillid til politiet. Betjente skal ifølge retsordføreren stoppe forbrydere og efterforske ulovligheder. Og så skal andre ansatte lime det politimæssige arbejde sammen gennem god og nødvendig administration. Sker det ikke, bliver vi krænket på vores retsbevidsthed, mener hun.

LÆS OGSÅ: HK'ere får mulighed for at gå i byretten for anklagemyndigheden

- Det er derfor svært at se det fornuftige i at fyre nogle af de HK’ere og administrative, der siden politiforliget er blevet ansat. Hvis de administrative forsvinder, sker der en omvendt opgaveglidning, hvor politifolkene fra gaden ryger tilbage bag skrivebordet. Det er skørt, når HK’erne både er mere effektive og billigere end de politifolk, der fjernes fra gaden. Det er hverken økonomisk eller samfundsmæssig fornuftig brug af ressourcer, siger Karina Lorentzen.

Politikerne skal passe på retsbevidstheden

HK Stats formand Heidi Juhl Pedersen har gennem sine kontakter ved politiet erfaret, at der allerede nogle steder er indført kvalificeret ansættelsesstop på grund af presset på politiets økonomi – og de første betjente er blevet sendt i grænsetjeneste i stedet for de HK’ere, der varetog jobbet før.

- Det må være muligt at finde de 100 millioner kroner et sted i finansloven. Vi har en akut situation, vi skal løse. Det vælter ned over politiet med ekstraopgaver, så der er stort behov for, at politikerne holder en hånd under danskernes retsbevidsthed – og ikke underminerer borgernes tryghed. Når borgerne og politikerne forventer, at politiet løser de ekstra opgaver, så skal der da være større villighed til at finansiere de nødvendige opgaver i politiet, siger Heidi Juhl Pedersen.

LÆS OGSÅ: NYT JOB: Glad for de afvekslende dage ved politiet

Formanden pointerer, at der jo faktisk findes penge i statskassen. Derfor foreslår hun, at regeringen ser på initiativet fra blå blok med at bruge 500 millioner kroner ekstra i Kriminalforsorgen, så de 100 millioner sikres for politiet. Derved styrkes økonomien i hele straffesagskæden.

”Betjentene skal fange forbrydere”

- Tiden er ikke inde til at forringe vores politi. Og effektiviteten vil blive hårdt ramt i politiet, hvis der skal gennemføres nedskæringer og fyres en større del af de civilt ansatte. Det virker uigennemtænkt at fjerne de uundværlige fagspecialister, der som HK’erne får administrationen til at fungere, mens betjentene kan koncentrere sig om politiarbejdet.

Mange af de HK Stat-medlemmer, som er blevet ansat ved politiet efter politiforliget, løber ifølge HK Stat-formanden allerede hurtigere nu. Hvis sagsbunkerne ikke skal vokse igen, skal der findes midler, så borgerne ikke mister tilliden til politiet og retssikkerheden, mener hun.

LÆS OGSÅ: Simple sager rykker ind i den digitale tidsalder

- Betjentene skal fange forbrydere, så derfor skal der frigives tid ved, at andre løser de administrative opgaver. Det har HK’erne allerede vist, at de kan i politiet, siger Heidi Juhl Pedersen.