HK Grafisk Kommunikation Hovedstaden

Fortalt af formand Camilla Koppel

Vi følte os lidt fjollede. Var det overdrevet med håndsprit til alle? Var det virkelig nødvendigt med en tang til småkagerne? Var det en storm i et glas vand – eller skulle vi helt aflyse?

Det var 27. februar 2020, og vi skulle holde generalforsamling i GK Hovedstaden med very special guest stars. Makershirt var kommet på besøg for at holde workshop. Deltagernes egne design på T-shirts og muleposer. Der var udklip af farvet plastik på alle bordene. Et rødt hjerte. En sort tekst. En lille blå sky.

Folk hyggede sig og samledes omkring trykmaskinen. Gud ved, hvor tæt vi egentlig stod? Der var masser af plads i lokalet. Vi holdt ikke afstand. Måske vidste vi ikke, hvad afstand var? Det er svært at huske. Det er så længe siden. 2020 var et længere år end sædvanligt.

Men ud af den nye virkelighed boblede vilde, nye idéer.

Livestreaming hjemme hos Jakob Printzlau på Fyn. Og Rikke og Christa i en lejlighed på Frederiksberg, der styrede den virtuelle rundvisning. Farvel til sandwich. Goddag til teknik og våde håndflader over, om alt gik, som det skulle.

Vi fik gang i at holde onlinekurser. Nogle med Forbundet. Nogle med andre samarbejdspartnere. Vi fik introduceret både UX og UI. Vi blev klogere på animerede explainer-videoer.

Så snart der var en lille genopluknings-ø, overholdt vi omhyggeligt afstandskrav, mundbind og uendeligt meget sprit – af den ret så kedelige slags.

Foredrag om Bindesbøll med de smukke værker. Kreativ linoleumsworkshop på Svend Aukens Plads. Et rigtigt i-virkeligheden-kursus i After Effects.

Ondt mange gode idéer blev kastet under bussen undervejs. Eller også stoppede bussen bare ikke der alligevel.

Det var svært at planlægge. Det var umuligt at forudse fremtiden. Det er svært at håbe.

Vi savner at mødes. Savner. Både med hinanden og med jer. Det er en udfordring at lave et stærkt, fagligt fællesskab, når man ikke kan ses i den virkelige verden. Svært måske, men ikke umuligt.

Vi glæder os til at se jer! Uanset hvad der så sker.