MitID virker ikke. Hvad gør jeg?
Hvis du prøver at logge ind med en Apple enhed, skal du først prøve at rydde din historik. Sådan gør du:
Gå ind i Indstillinger
Vælg Safari
Ryd historik – webstedsdata
Hvis det ikke hjælper, skal du kontakte supporten hos MitID, da HK desværre ikke kan hjælpe dig i den situation.
Få support hos MitID
Skal jeg altid logge ind med MitID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge MitID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med MitID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med MitID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med MitID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med MitID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit MitID?
Ja, det kan du godt.
Jeg har tekniske problemer med at logge ind
Oplever du tekniske problemer med at logge ind, kan du ringe på: 4437 1563 i åbningstiden, som er 6.00-24.00
Fortalt af tillidsrepræsentant Shila Serup
Foto: Brian Berg.
Hvordan har coronakrisen påvirket jeres klubaktiviteter?
Der har ingen aktiviteter været – overhovedet. Vi har ikke engang holdt generalforsamling.
Har coronakrisen betydet noget for dit arbejde som tillidsrepræsentant, for eksempel for din måde at kommunikere på eller håndtere sager på?
Der har været en del fyringer, mens jeg har været sygemeldt. Der blev opsagt i alt omkring 80 ansatte, heraf cirka 10 kontor-HK’ere. Dels på grund af coronakrisen og dels på grund af en ny direktør (tror jeg). Men fordi jeg var sygemeldt, da det skete, var jeg ikke en del af det, og jeg havde knap nok overskud til at se på fra sidelinjen.
Hvad er det mest ærgerlige, der er sket i din klub eller virksomhed som følge af coronakrisen?
Opsigelsen af de 10 IFO-ansatte. Mange af dem var medlemmer af HK, så vores klub er blevet en del mindre.
Hvad synes du eventuelt, du har lært af krisen?
Lige nu har jeg ikke lært noget. Jeg synes egentlig ikke, den har haft så stor effekt på vores arbejde eller hverdag. Ud over opsigelserne selvfølgelig.
Log ind med MitID
Du kan altid bruge dit MitID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit MitID