MitID virker ikke. Hvad gør jeg?
Så skal du kontakte supporten hos MitID, da HK desværre ikke kan hjælpe dig i den situation.
Få support hos MitID
Skal jeg altid logge ind med MitID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge MitID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med MitID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med MitID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med MitID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med MitID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit MitID?
Ja, det kan du godt.
Jeg har tekniske problemer med at logge ind
Oplever du tekniske problemer med at logge ind, kan du ringe på: 4437 1563 i åbningstiden, som er 6.00-24.00
Brancheklubberetning
Fortalt af forperson Christa Puch Nielsen
2021 i Grafisk Kommunikation Hovedstaden lignede meget corona-året 2020. Men trods udfordringerne fik vi lidt over 20 medlemsarrangementer i kalenderen. Ikke mindst på grund af det store arbejde og ihærdigheden fra alle 10 aktive medlemmer i bestyrelsen. Vi har et fantastisk samarbejde og holder hinanden oppe.
Vores mission er at aktivere vores medlemmer
Til alle arrangementer lægger vi stor vægt på at forklare, hvordan alle i brancheklubben kan være med til at få et kursus eller en workshop op at stå. Alle idéer er velkomne, og vi står klar til at hjælpe. Mange tror, vi er ansat i HK. Men lige som vores medlemmer spænder vi over titlerne grafisk designer, digital designer, grafiker, illustrator, grafisk koordinator, digital redaktør, UX & product designer, højskolelærer – in-house, på bureau, freelance, jobsøgende...
Nye tider
Tiderne skifter, og vi følger med. I september ændrede vi derfor vores vedtægter. Som de første i HK ledes bestyrelsen af en forperson og næstforperson – og generalforsamlingen kaldes nu årsmøde, da det mere handler om netværk og medlemsinddragelse. Efter mange års engageret og flot formandsarbejde har Camilla Koppel videregivet posten til Christa Puch Nielsen, som har været bestyrelsesmedlem og kasserer siden 2018.
Nye tider præger også vores branche – med nye krav til vores medlemmer. Medlemmerne efterspørger i stor stil mulighed for efteruddannelse og nye digitale kompetencer: 3D, UX, UI, animation og video fylder mere og mere, og den klassiske Adobe-pakke er ikke længere nok. Blender, Affinity-programmerne og Figma fik plads i kalenderen i 2021. Ikke mindst fordi kurserne kunne gennemføres online.
Når hænderne er beskæftiget, får samtalen frit løb
Heldigvis fik vi også mulighed for at gennemføre nogle fysiske arrangementer. Vi er især opmærksomme på, hvad de hyggelige museumsbesøg og de kreative workshops kan. Dels tiltrækker de en bred vifte af vores medlemmer, dels er de perfekte til netværk. For når hænderne er beskæftiget, får samtalen frit løb, og medlemmerne har god tid til at lære hinanden at kende, dele erfaringer og skabe relationer.
Vi ved, at vores medlemmer savner at se hinanden. Og vi glæder os til (og håber på), at vi igen kan ses til masser af inspiration og netværk i 2022.
Log ind med MitID
Du kan altid bruge dit MitID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit MitID