HK it, medie & industri Hovedstaden

Beretning for 2021

3 ting, jeg lærte i 2021

2021 var et år, hvor vi atter måtte arbejde med og rundt om corona og diverse restriktioner. Og så var det et lærerigt år, der især har gjort mig klogere på tre ting.

1. Krænkelser er noget, der også findes hos os. Selv om man ved, at krænkelser forekommer alle vegne, så gør det alligevel særligt indtryk, når man selv bliver konfronteret med dem. Det blev vi i HK it, medie & industri Hovedstaden, da en stor medlemsundersøgelse i 2021 dokumenterede, at hvert 10. af vores medlemmer er blevet krænket på jobbet det seneste år, at 80% af krænkerne er kolleger, og at det for kvinder under 30 års vedkommende er mere end hver tredje, der har oplevet krænkelser på arbejdspladsen. Det er utilstedeligt og noget, vi og vores tillidsvalgte vil arbejde målrettet på at gøre op med.

2. Hjemmearbejde er et fænomen med store fordele, men også store ulemper. Mange har været glade for at arbejde hjemme, men ofte også savnet fællesskabet på arbejdspladsen. Vi ser flere virksomheder forsøge at tvinge deres medarbejdere til fremover at arbejde langt mere hjemme, end de har lyst til. Og vi ser her i 2022 nye regler for hjemmearbejde, hvor arbejdsgiverne kan lade deres ansatte arbejde hjemme to dage ugentligt uden at skulle hjælpe med at betale for en ordentlig hjemmearbejdsplads. I Industriens Funktionæroverenskomst er det bestemt, at hjemmearbejde kræver frivillighed fra den ansattes side. Den frivillighed burde gælde for alle.

3. Vi satte fokus på løn i 2021, og det var højaktuelt. For priserne endte med at stikke af, mens lønmodtagerne ikke fik en rimelig del i den økonomiske optur. Det skal vi arbejde stenhårdt på at råde bod på i de kommende overenskomstforhandlinger i 2023. Og vi skal i lige så høj grad arbejde for konstant at styrke den lokale lønudvikling, både for den enkelte og for vores klubber ude på arbejdspladserne.

- Peter Jacques Jensen, formand for HK it, medie & industri Hovedstaden

 

organisering og medlemsudvikling

Arbejdsmiljø

Arbejdsretlige sager

Tillidsvalgte

Uddannelse

Freelancere

E-sport

Kommunikation

Lønstatistik

4.803 medlemmer af HK it, medie & industri Hovedstaden indsendte deres lønoplysninger, da vi samlede ind til den årlige lønstatistik i oktober 2021. Dermed er IMI’s medlemmer – endnu en gang – de flittigste til at bidrage med lønoplysninger til landsstatistikken for privatansatte.

Afdelingens svarprocent var i 2020 på 58%, mens landsgennemsnittet lå på 41%.

Den relative lønstigning kan måles på identiske personer (medlemmer, der har afleveret lønoplysninger til statistikken i både 2020 og 2021, og som stadig er på samme arbejdsplads med samme jobstatus). Lønudviklingen inden for denne gruppe har været 2,2%, hvilket er en anelse mere end sidste års 1,8%.

Imidlertid var forbrugerprisindeksudviklingen ifølge Danmarks Statistik 3,1% i 2021. Derfor har der været en reduktion af den gennemsnitlige realløn gennem det seneste år.

HK it, medie & industri Hovedstadens medlemmer har fortsat en høj gennemsnitsløn sammenlignet med gennemsnittet blandt HK’s medlemmer. Hver fjerde af afdelingens medlemmer tjener 42.824 kr. eller mere om måneden.

For HK/PRIVAT og HK DANMARK er tallene henholdsvis 40.260 kr. og 39.000 kr. pr. måned.

Gå til lønstatistikken

2021 i klubberne

Klubben på AJ Vaccines gennemførte en medlemsundersøgelse, som de nu er ved at planlægge aktiviteter ud fra. På Chr. Hansen i Hørsholm, hvor der er utilfredshed med lønnen, var 2021 præget af et stærkt sammenhold både i klubben og på tværs af overenskomster. På KMD bekræftede en arbejdspladsvurdering medarbejdernes problemer med støj og indeklima. Laborantklubben Novozymes fejrede 10-års fødselsdag og afviklede flere gode onlinemøder for medlemmerne. Laborantklubben på Novo Nordisk oplevede en nedgang i antallet af laborantpraktikanter, men ser allerede mere positive tendenser her i 2022. På Lundbeck afholdt de lokalforhandlinger ikke bare én, men to gange i 2021. I NZ Office indledte man gode samarbejder med både laborantklubben på samme virksomhed og Officeklubben på Novo Nordisk. Netop Officeklubben på Novo Nordisk havde stor succes med at holde intromøder for nye medarbejdere og med at strikke et kursusprogram sammen, hvor alle kurser blev booket op. På SSI Diagnostica håber man, at en nedlæggelse af aktivitetsudvalget i 2021 netop vil medføre flere aktiviteter i klubben. Teknikerklubben på LEO Pharma tog chancen og afholdt et slut-med-corona-arrangement i juni 2021, hvilket senere skulle vise sig at være en anelse optimistisk. I brancheklubben DL-F Hovedstaden glæder man sig over, at 2021 bød på et fysisk delegeretmøde i Dansk Laborant-Forening. I brancheklubben Grafisk Kommunikation Hovedstaden fik de både afviklet 20 medlemsarrangementer og valgt en ny forperson og i samme omgang slettet forMANDSbetegnelsen.