Du kan i øjeblikket ikke logge ind med NemID på Mit HK , det skyldes en fejl hos NemID.
Du kan logge ind med brugernavn/adgangskode, hvis du tidligere har oprette en, eller du kan anvende MitID
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Jeg har tekniske problemer med at logge ind
Oplever du tekniske problemer med at logge ind, kan du ringe på: 4437 1563 i åbningstiden, som er 6.00-24.00
Fortalt af tillidsrepræsentant Jannik Riis
Vil du fortælle om jeres klubaktiviteter i det forgangne år?
Jeg synes, corona igen i år har præget livet i klubben og på arbejdspladsen. Til trods for det, er der dog stadig blevet udbudt uddannelse, som nogle medarbejdere har taget imod. Som vanligt har vi også udsendt nyhedsbreve og delt julegaver ud. Vi har gjort en indsats for at forklare fritvalgskontoen for ledelsen. Både gennem samtaler vi selv har taget og ved at opfordre personaleafdelingen til at løfte emnet. Vi har haft sendt en survey om trivsel ud (som vi vil gentage for at se udviklingen), vi har haft en påskekonkurrence med god deltagelse, og vi har fortsat det gode samarbejde med Officeklubben på Novo Nordisk om elevaktiviteter.
Hvad var det bedste, der skete i jeres klub i 2021?
Vi har fået styrket samarbejdet med Officeklubben på Novo Nordisk med fælles uddannelsesprogram, vi har også udvidet samarbejdet med Novozymes’ Laborantklub.
Vi har fået en person mere med ind i bestyrelsen, hvilket har givet en god dynamik, og vi har fået sat nogle gode mål for klubben.
Hvad synes du som tillidsrepræsentant er det vigtigste, der skete på jeres arbejdsplads i 2021?
Anerkendelsen af at der godt kan arbejdes effektivt, selv om man arbejder hjemmefra igen i 2021 lige som i 2020. Jeg fornemmer, der har været en god og åben dialog mellem medarbejdere og ledere om hjemmearbejde. Det er en fleksibilitet, jeg gerne ser fortsætte også efter, at det er slut med Covid-19.
Hvad ser du som tillidsrepræsentant mest frem til i 2022?
At fortsætte det gode samarbejde om fælles aktiviteter vi har fået med Officeklubben på Novo Nordisk og Laborantklubben Novozymes.
Er der andet om det forgangne år, du gerne vil sige noget om?
Jeg vil gerne slutte med at rose HK og ikke mindst IMI for at gribe den nye virkelighed og flytte mange aktiviteter over på digitale platforme.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID