Klubberetning

NZ Office

Fortalt af tillidsrepræsentant Jannik Riis

Vil du fortælle om jeres klubaktiviteter i det forgangne år? 

Jeg synes, corona igen i år har præget livet i klubben og på arbejdspladsen. Til trods for det, er der dog stadig blevet udbudt uddannelse, som nogle medarbejdere har taget imod.  Som vanligt har vi også udsendt nyhedsbreve og delt julegaver ud. Vi har gjort en indsats for at forklare fritvalgskontoen for ledelsen. Både gennem samtaler vi selv har taget og ved at opfordre personaleafdelingen til at løfte emnet. Vi har haft sendt en survey om trivsel ud (som vi vil gentage for at se udviklingen), vi har haft en påskekonkurrence med god deltagelse, og vi har fortsat det gode samarbejde med Officeklubben på Novo Nordisk om elevaktiviteter.

Hvad var det bedste, der skete i jeres klub i 2021? 

Vi har fået styrket samarbejdet med Officeklubben på Novo Nordisk med fælles uddannelsesprogram, vi har også udvidet samarbejdet med Novozymes’ Laborantklub.
Vi har fået en person mere med ind i bestyrelsen, hvilket har givet en god dynamik, og vi har fået sat nogle gode mål for klubben. 

Hvad synes du som tillidsrepræsentant er det vigtigste, der skete på jeres arbejdsplads i 2021? 

Anerkendelsen af at der godt kan arbejdes effektivt, selv om man arbejder hjemmefra igen i 2021 lige som i 2020. Jeg fornemmer, der har været en god og åben dialog mellem medarbejdere og ledere om hjemmearbejde. Det er en fleksibilitet, jeg gerne ser fortsætte også efter, at det er slut med Covid-19.

Hvad ser du som tillidsrepræsentant mest frem til i 2022?

At fortsætte det gode samarbejde om fælles aktiviteter vi har fået med Officeklubben på Novo Nordisk og Laborantklubben Novozymes. 

Er der andet om det forgangne år, du gerne vil sige noget om?

Jeg vil gerne slutte med at rose HK og ikke mindst IMI for at gribe den nye virkelighed og flytte mange aktiviteter over på digitale platforme.