
Efter en pause fra hvervet er Line Dam Endrup igen valgt som TR, og hendes engagement er efterspurgt. Her er hun (til venstre) som repræsentant for Danske Sundhedsadministratorers Landsforening (SAL) og HK Kommunal med til topmøde på sundhedsområdet om projektet ”Rette kompetencer til rette opgaver” i Nyborg 16. maj – sammen med fagkonsulent Lars Brandstrup, HK Kommunal, og SAL-formand Nathali Schaap Degn.
- I 2007 var jeg færdiguddannet som lægesekretær efter at have været voksenelev på fire forskellige afdelinger på Bispebjerg Hospital. Før det var jeg skolelærer, men jeg blev træt af at opdrage på andres folks børn og arbejde under vilkår, der gav mig ondt i maven hver morgen, når jeg kørte på arbejde.
- Før seminariet var jeg allerførst uddannet som industrilaborant, så da jeg så mig om efter en tredje uddannelse, kiggede jeg efter en, der var relativ kort og med elevløn, for jeg skulle ikke på SU igen. Og så var der mangel på lægesekretærer dengang.
- Jeg har tidligere været TR. Først et halvt år i Slagelse og derefter 6-7 år som først TR og siden FTR på Sjællands Universitetshospital (SUH). Det stoppede, da jeg for et års tid siden valgte at snuse til noget ledelse.
- Af private årsager fortrød jeg det karriereskift efter et halvt år og vendte tilbage til SUH. Og nu er jeg altså blevet valgt som TR igen.
- Jeg er vild med jobbet og brænder for det fagpolitiske. Vi skal være synlige medspillere, så ledelse og øvrige faggrupper for alvor får øjnene op for, at vi lægesekretærer har en vigtig rolle med fx at få ventetiderne overholdt, sikre patientforløbet og sørge for koordineringen af de mange indsatser.
- Vi skal også se os selv som uundværlige, og det kan have den konsekvens, at vi fx også må tage slæbet med udvidede og skæve arbejdstider, når det er nødvendigt. Ofte giver det jo ikke mening, at en læge fx står for at udarbejde en genoptræningsplan, eller at sygeplejersker bestiller kørsel og laver vagtplaner.
- I min fritid er jeg spejderleder for en flok ulveunger, dvs. børn i alderen 8-9 år. Jeg var selv spejder, fra jeg gik 3. klasse og indtil gymnasiet, hvor jeg fik andre interesser. Jeg vendte tilbage for 6-7 år siden, da mine egne piger var spejdere, og der manglede en leder. Jeg underviser også på kurser for unge spejdere og på weekendkurser for patruljeledere. Det er enormt spændende og giver god menneskekundskab, som jeg også kan bruge på jobbet og i hvervet som tillidsrepræsentant.
Line Dam Endrup, 51 år, TR for 32 lægesekretærer og sundhedsadministrative koordinatorer på Ortopædkirurgisk Afdeling, Sjællands Universitetshospital – Køge, Region Sjælland.
Nyvalgte tillidsrepræsentanter siden forrige TR-nyhedsbrev
Inddelt efter HK-afdelinger.
Hovedstaden
- Morten Brøndahl Olsen, TR for 135 receptionister, pensionsrådgivere, skadesbehandlere og økonomimedarbejdere i Sampension.
- Pia Andersen, TR for ca. 100 kolleger på Hjertecenteret på Rigshospitalet, Region Hovedstaden.
- Selina Urbak-Mård, TR for 13 kolleger, bl.a. socialformidlere og administrative medarbejdere, i Børne og Unge Afdelingen, Halsnæs Kommune.
Sydjylland
- Jane Bach, TR for ca. 14 decentralt placerede, administrative medarbejdere på Dagtilbudsområdet, Horsens Kommune.
- Maria Fuglsang Hansen, TR for 27 lægesekretærer på Psykiatrisk Afdeling Aabenraa, Region Syddanmark.
Midtvest
- Annabell Juul Nyborg, TR for ca. 12 lægesekretærer i Børne- og Ungdomspsykiatrien Gødstrup og Viborg, Region Midtjylland.
Nordjylland
- Helle Justsen, TR for 5 lægesekretærer på Hjerte- og Lungekirurgisk Afdeling, Aalborg Universitetshospital, Region Nordjylland.
- Pia Mariette Kær Kjærgaard, TR for 11 lægesekretærer/sundhedsadministrative på Anæstesi og Intensiv, Aalborg Universitetshospital, Region Nordjylland.
Ovenstående er registreret som nye TR i HK Kommunal i perioden fra 26. april til 13. maj 2024. På listen er kun de, der har nået at svare på en mail, hvor de blev bedt om supplerende oplysninger.