Charlotte Levin sidder ved sit skrivebord med blikket rettet mod et jobopslag på skærmen. Ordene ’akademisk baggrund’ springer i øjnene. Hun sletter dem uden tøven, og teksten ændrer karakter. Nu står der: "Både AC’ere og HK’ere opfordres til at søge."

En lille ændring, men for Charlotte er det et skridt i en større kamp.

Charlottes kamp handler ikke kun om ord. Den handler om at sikre HK’erne den plads, hun mener, de fortjener – en plads, der er blevet mindre og mindre på Roskilde Universitet de seneste 15 år.

Læs også: Mit job er meningsfyldt 

- Vi gør alt for at få talt HK’erne op, for vi skal have de rette kompetencer til de rette jobs, fortæller Charlotte om en af de metoder, hun bruger for igen at få flere HK’ere ind på de administrative taburetter, der i høj grad er blevet overtaget af akademikere.

Charlotte er ledelsessekretær på Institut for Naturvidenskab og Miljø på RUC og fællestillidsrepræsentant for de administrative HK’ere. Hun arbejder målrettet for, at HK’ere igen bliver ansat i administrationen – og noget tyder på, at det er ved at ske nu.

Portræt af Charlotte Levin

Charlotte Levin på sit kontor på Institut for Naturvidenskab og Miljø på Roskilde Universitet. 

HK’erne forsvandt

Da Charlotte blev fællestillidsrepræsentant i 2000, var omkring 155 administrative medarbejdere på HK-overenskomsten. Til sammenligning var der dengang omkring 30 akademikere ansat i administrationen.

I dag, 24 år senere, er forholdet mellem faggrupperne vendt markant: omkring 85 HK’ere er tilbage, mens administrationen nu tæller 160 akademikere.

Det er svært at pege præcist på, hvornår kurven knækkede, men Charlotte mener, at forandringerne startede omkring 2010 - 2012. Indtil da lå medlemstallet stabilt, men herefter ændrede det sig.

- Lederne, der ofte er akademikere, foretrækker typisk at ansætte kolleger med samme uddannelsesbaggrund som dem selv, forklarer Charlotte. Når en HK’er stoppede, blev stillingen slået bredt op, målrettet både HK’ere og akademikere. Det samme gjaldt dog ikke, når en akademiker forlod sin stilling. På den måde ændrede størrelsesforholdet sig.

Læs også: Det er dig, der har fat i tøjlerne på AI

Sproget i jobopslagene er afgørende

Men nu vil Charlotte have HK’erne tilbage.

Gennem vedholdende arbejde og fokus på HK’ernes stærke administrative kompetencer er det lykkedes hende at sikre 4 HK-stillinger, der oprindeligt var tiltænkt akademikere. Først og fremmest er hun blevet meget opmærksom på sproget i jobopslagene.

- Jeg skulle godkende et jobopslag. Egentlig skulle det være et bredt opslag, men teksten bar præg af, at det var en akademikerstilling. Vi ændrede teksten, så både HK’ere og akademikere kunne se sig selv i jobbet. Det endte med, at stillingen gik til en administrativ professionsbachelor – altså en HK’er. Det var som om, at der blev slået hul på bylden. Den pågældende sekretariatsleder har efterfølgende ansat 2 HK’ere ved brede stillingsopslag, og efter samme metode er der ansat en HK’er i RUC’s centrale administration, siger Charlotte.

Portræt af Charlotte Levin

HK'ere skal huske at fortælle om deres faglighed. Ikke alle ledere kender til HK-uddannelserne og ved derfor ikke altid, hvad de indebærer. Det er blevet en mærkesag for Charlotte Levin at tale HK'erne op. 

HK’ere er dygtige

- ’Er det HK’ere?’, spurgte en leder forundret, da hun hørte om arbejdet med at få ansat flere HK’ere i administrationen.

Charlotte havde netop fortalt om de 4 stillinger, der var blevet besat af HK’ere, selvom de var slået bredt op, så både akademikere og HK’ere kunne søge. Lederen troede, at de nye medarbejdere var akademikere. Det er heller ikke nemt at se forskel på de 2 faggrupper. Men der er forskel, når det kommer til tilgangen til arbejdet, mener Charlotte.

- Det er HK’erne, der får tingene til at glide. Vi står for en masse usynligt arbejde, der sikrer, at alt fungerer, og vi er også stærke til at afslutte opgaverne. Akademikerne er hurtigt videre. Ikke noget dårligt sagt om dem, men qua deres uddannelse er det mere spændende for dem at sætte noget nyt i gang. Vi er uddannet til at administrere, og det er vi virkelig dygtige til, siger Charlotte.

Charlottes råd til andre, der vil arbejde med rette kompetencer til de rette jobs

 

  • Invitér relevante parter til møde for at fortælle om HK’ernes uddannelse. Det er ikke alle ledere, der har kendskab til HK’ernes faglighed. Nogle har et forældet billede af, hvad en HK’er kan. Det er også muligt at invitere en uddannelseskonsulent fra HK Stat med til mødet, som har et dybere kendskab til alle HK-uddannelserne.

  • Gennemgå brede jobopslag, så sproget ikke ekskluderer potentielle ansøgere med en HK-uddannelse.

  • Fremhæv alle fordelene ved at ansætte HK’ere – fx faglighed, stabilitet, økonomiske vilkår og efteruddannelse – og brug dem aktivt i dialogen med ledelsen.