
Uro og dårlig opførsel på bibliotekerne er hverdag. Foto: Colorbox
Næsten halvdelen af landets biblioteksmedarbejdere oplever dagligt eller ugentligt uro, råben og dårlig opførsel på arbejdspladsen, det viser en undersøgelse fra Danske Magistre (DM).
Det er en uacceptabel situation, mener næstformand for HK Kommunal, Kasper Ejlertsen, der opfordrer til handling for at sikre et bedre arbejdsmiljø.
- Bibliotekerne er en hjørnesten i vores lokalsamfund, og medarbejderne skal kunne udføre deres arbejde uden frygt for konflikter eller dårligt arbejdsmiljø. Det er dybt bekymrende, at så mange oplever råben, trusler og konflikter i deres hverdag, siger Kasper Ejlertsen.
Han understreger, at problemet ikke kun handler om uro, men også om personalets trivsel og sikkerhed.
- Vi hører om medarbejdere, der bliver overfuset, og om episoder med hærværk og truende adfærd. Det er en belastning, som ingen skal acceptere i deres arbejde, fastslår han.
Brug for mere personale og tværfagligt samarbejde
Rapporten peger på, at nedskæringer i bemandingen på bibliotekerne forværrer problemet, da tilstedeværelse af personale kan være med til at dæmpe uro. Kasper Ejlertsen bakker op om denne konklusion.
- Flere medarbejdere på bibliotekerne kan gøre en stor forskel. Derudover er det vigtigt at styrke samarbejdet mellem relevante aktører, som SSP, herberger og lokale myndigheder, for at finde varige løsninger, siger han.
Bibliotekerne har en vigtig rolle som åbne og gratis mødesteder for alle. Men med det ansvar følger også udfordringer, som kræver opmærksomhed og handling fra både kommuner og ledelser.
- Biblioteket skal være et trygt sted for både besøgende og medarbejdere. Det kræver en strategisk indsats med klare beredskabsplaner og ressourcer til at håndtere udfordringerne, lyder det fra Kasper Ejlertsen.