
Deltagerne på årets chefkonference havde bl.a. mulighed for at nyde Maria Bælum, tidligere skoleleder, læse op af sit digt fra bogen ”Det værste og det bedste i mit liv som leder”. Foto: Marlene Skou Jørgensen
Hvordan tackler du en Colgate-kalender – en af dem helt uden huller? Skal du tale højt om, at din gode lederkollega skal skilles og derfor hænger lidt bremsen? Kan du komme udenom at fyre to dygtige mellemledere, du har opbygget en stærk relation til, i næste sparerunde? Og skal du netop ikke bare fyre de to medarbejdere, som befinder sig i en uløselig, personlig konflikt, der påvirker stemningen i hele afdelingen?
Har du nogensinde overvejet at skrive et digt om det bedste og det værste ved at være leder?
Vidste du, at det at komponere, udøve og dirigere musik minder rigtig meget om at den ledelse, du udøver til daglig?
Er du bevidst om, hvor utrolig vigtige pauser i hverdagen er for din trivsel og performance som leder? Og har du efterhånden fået skovlen under det der post-corona hybridarbejde, som betyder, at dine medarbejdere måske sjældent er til stede samtidig på arbejdspladsen?
Lederlivet ikke altid en dans på roser
Disse spørgsmål blev deltagerne på HK Kommunals Chef- og lederkonference 2024 inspireret til at tænke over og gjort klogere på af en perlerække af oplægsholdere, som fra hvert sit ekspertfelt delte viden fra både forskningens verden og den daglige praksis som ledere. Deltagerne bidrog fra salen engageret med spørgsmål og indlæg i de debatter, der rammesatte konferencens tema: Tag din trivsel som leder alvorligt.
Lars Aarøe Hansen, formand for Chefbestyrelsen, sammenfattede i sin velkomst til deltagerne temaet sådan her:
- Jeg er ikke et sekund i tvivl om, at alle her i salen elsker deres arbejde. Elsker at være med til at gøre en forskel for både medarbejderne, organisationen og i sidste ende de borgere, vi betjener. Elsker når vi kan mærke flow og energi i de opgaver og projekter, vi er involveret i – og ikke mindst elsker, når vi kan se, høre og mærke, at vores medarbejdere har det på samme måde.
- Men vi må også være ærlige og sige, at sådan ser virkeligheden ikke altid ud. Som chefer og ledere bliver vi også stressede. Livet på lederkontoret er ikke altid en dans på roser. Vi er under pres meget af tiden, underlagt besparelse og evige forandringer og tilpasninger, vi skal have til at fungere. Vi kan måske godt opleve, at der bliver hevet og trukket i os fra alle sider i en grad, så vi mister formen.
- Nogle ting er vilkår, vi ikke kan ændre på. Men der er heldigvis også mange faktorer og rammer, vi har indflydelse på – og som kan være med til at højne vores trivsel.

"Trivselsmonopolet" på årets chefkonference. Foto: Marlene Skou Jørgensen
Trivselstemaet blev udfoldet i flere oplæg og i et egentlig Trivselsmonopol, hvor to af oplægsholderne Malene Friis Andersen og Louise Dinesen (læs også artiklen ”Colgate-ledelse og mennesket bag chefen” ) bød ind med svar på de ledelsesmæssige dilemmaer skitseret i starten af denne artikel – i tæt samspil med Lars Aarøe Hansen og Jannie Mackstrøm Wranér fra Chefbestyrelsen.
Det værste og det bedste som leder
Professor Lotte Bøgh Andersen koblede mening i arbejdet med faglig ledelse og lederes krydspres (læs også artiklen”Ledere skal opleve mening i arbejdet for at kunne skabe resultater”), mens hjerneforsker og jazzmusiker Peter Vuust delte sin viden om musikkens effekt på hjernen og sine egne erfaringer om det direkte link mellem ledelse af musik og ledelse af medarbejdere.
Redaktør og ledelseskonsulent Charlotte Larsen berigede deltagerne med det lyriske aspekt i ledelse, realiseret i digtsamlingen ”Det værste og det bedste i mit liv som leder”, hvor 12 ledere har sat ord på lyset og mørket i deres arbejdsliv. Og en af bidragyderne, tidligere skoleleder Maria Bælum, berørte hele salen med sin oplæsning af flere digte fra bogen.
Læs mere om digtsamlingen i det nyeste nummer af Offentlig Ledelse og i et nyt temamagasin fra Væksthus for Ledelse om lederes trivsel.

DTU-forskerne Christine Ipsen og Casper Edwards. Foto: Tina Juul Rasmussen
De vigtige pauser i lederlivet og det både berigende og besværlige hybridarbejde blev foldet ud af hhv. Pernille Snitkjær og DTU-forskerne Christine Ipsen og Kasper Edwards i to parallelle seancer.
Som optakt til konferencen afviklede Chefgruppen sit medlemsmøde, hvor en ny bestyrelse for de næste to år blev valgt.