Sidste år vedtog et stort set enigt Folketing at tilføre det danske arbejdsmiljø en milliardindsprøjtning. Pengene skulle blandt andet skabe ro om Arbejdstilsynets økonomi, som længe havde været usikker på grund af midlertidige bevillinger.
Men nu skaber regeringen igen usikkerhed om Arbejdstilsynet. Ved finansloven har de besluttet at skære Arbejdstilsynet med 38 millioner kr. over de næste fire år.
Ifølge Beskæftigelsesministeriet vil nedskæringerne betyde en reduktion på i alt 68,4 årsværk på Arbejdstilsynet og Arbejdsmiljørådets område.
Men kan vi virkelig tillade os at spare på den instans, der skal sikre trygge arbejdsforhold i Danmark? Det er at spille russisk roulette med vores arbejdskraft.
Nedskæringerne på Arbejdstilsynet betyder nemlig ikke kun færre besøg og mindre vejledning, men også en øget risiko for, at medarbejdere kommer til skade. Tabene rammer bredt – fra tabt livskvalitet for den enkelte til manglende skatteindtægter og øgede overførselsudgifter, fordi folk må forlade arbejdsmarkedet på grund af arbejdsskader og dårligt arbejdsmiljø. En risiko, der er særlig kritisk i en tid, hvor vi råber på mere arbejdskraft. Vi kan ikke forsvare at lade økonomiske besparelser trumfe sikkerheden på arbejdspladserne.
Skræmmende forråelse
Mange virksomheder lever naturligvis op til deres ansvar og sørger for gode arbejdsforhold. Men der findes brodne kar, og i visse brancher synes forråelsen kun at stige.
De seneste måneder har budt på særdeles skræmmende historier. Den værste handler om de udsatte børn fra Odsherred, der blev sat til at fjerne asbest uden værnemidler. Men der foregår også meget andet, som ikke er i orden. DR’s nye dokumentarserie, Under Danmark, dokumenterer, hvordan migrantarbejdere i Danmark udnyttes til farligt arbejde uden ordentlig instruktion og uden sikkerhedsforanstaltninger. Senest er to rumænere omkommet og flere andre kommet til skade ved en tragisk ulykke på et biogasanlæg på Fyn.
I andre brancher er det psykiske arbejdsmiljø under pres, hvilket også har store omkostninger for den enkelte og samfundet. Dette skal også tages seriøst, men kommer til at stå i anden række, når Arbejdstilsynet skal prioritere deres ressourcer mod brancherne med de værste forhold.
Milliarder i erstatning
Desværre er de beskrevne tilfælde næppe enkeltstående. Arbejdsmarkedets Erhvervssikring udbetaler hvert år milliarder af kroner i erstatning til personer, der er kommet til skade eller blevet syge af deres arbejde.
Alt for mange arbejdspladser prioriterer ikke sikkerheden, og med færre ressourcer til Arbejdstilsynet risikerer vi, at udviklingen fortsætter. Arbejdstilsynet er ikke bare en udgift. Vi har brug for et stærkt tilsyn, der kan holde arbejdspladser ansvarlige og sikre en arbejdsstyrke, der både kan og vil blive på arbejdsmarkedet.
De nedskæringer, vi ser nu, risikerer at undergrave fundamentet for trygge og sunde arbejdsforhold i Danmark.