Mit NemID virker ikke
Så skal du kontakte NemIDs support for hjælp .
Generelt skal du altid kontakte NemID, hvis du har problemer med dit NemID.
Tjek fx NemID support og kontakt
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du lave din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
Min HK-adgangskode virker ikke (er blevet låst)
Det er kun dig selv, der kan oprette en HK-adgangskode. Hvis din adgang er låst, skal du logge ind med NemID og herefter selv oprette din HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Jeg har glemt min HK-adgangskode
Log ind med NemID, hvorefter du kan oprette en ny HK-adgangskode under 'Ny adgangskode' på Mit HK.
Det er første gang, jeg logger på Mit HK
Så har du ikke en HK-adgangskode endnu. Du skal først logge ind med NemID, og herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Skal jeg altid logge ind med NemID?
Nej, kun første gang du logger på Mit HK. Herefter kan du oprette din egen HK-adgangskode.
Kan jeg nøjes med at bruge mit NemID?
Ja, det kan du godt.
16. januar 2015
Et aktivt, organiseret og overenskomstdækket arbejdsmarked er en fordel for både arbejdstagere og arbejdsgivere.
I den senere tid har der været flere ønsker fremme om at vedtage en mindsteløn ved lov i Danmark.
Mange tror fejlagtigt, at vi allerede har en lovbestemt mindsteløn, men det er jo et overenskomstanliggende, som vi aftaler mellem de relevante parter på arbejdsmarkedet – en del af det vi kalder Den Danske Model.
Selvfølgelig kan man lovgive om dette, men er det en fordel for nogen af parterne?
Jeg vil påstå, at det vil være en ulempe for alle, også arbejdsgiverne.
En lovbestemt mindsteløn vil nødvendigvis skulle relateres til den tilsvarende ydelse i eksempelvis Tyskland, hvor den lige nu ligger på cirka 65 kroner i timen.
Hvis vi får en sådan sats indført i Danmark, vil det jo sandsynligvis blive opfattet som lønnen, man starter på som nyudlært, og der skal ikke megen fantasi til at forestille sig, hvordan det vil påvirke løndannelsen fremadrettet.
Det vil også underminere konfliktretten, for pludselig vil aftalestof jo blive lovstof.
Et langt mere låst arbejdsmarked
Sammenlagt vil det betyde farvel til vores aftalemodel, vores flexicurity-model.
Det vil betyde, at vi vil få et langt mere låst arbejdsmarked, hvor de, der har et arbejde, vil kræve mere jobsikkerhed, længere opsigelsesvarsler, større fratrædelsesgodtgørelser etc., og det vil ødelægge vores fleksible og tilpasningsdygtige arbejdsmarked.
Min konklusion er, at det eneste, der kan sikre et dynamisk og udviklingsorienteret arbejdsmarked i Danmark, er et aktivt, organiseret og overenskomstdækket arbejdsmarked. Det vil også fremadrettet være til fordel for både arbejdstagerne og arbejdsgiverne i Danmark.
Afdelingsformand
HK Sydjylland
Jeg skriver om det, der har betydning for vores medlemmers tilværelse og arbejdsliv. Især har jeg fokus på uddannelse, både i bred forstand og specifikt erhvervsskoler og akademier i Sydjylland. Jeg er også optaget af beskæftigelsespolitik. Jeg ser arbejde som noget, vi ikke kun gør for arbejdets og for pengenes skyld - men også fordi arbejde giver identitet.
Tak for din hjælp.
Vi kigger på den og fjerner indlægget/kommentaren hvis vi finder det nødvendigt.
Du skal være logget ind for at udføre den ønskede handling.
Hvis ikke du er medlem, kan du oprette en profil ved at bruge dit facebook login.
Log ind med NemID
Du kan altid bruge dit NemID til at logge ind på HK.dk. Hvis det er første gang du logger ind, skal du altid bruge dit NemID
Log ind med CPR nr. og adgangskode
Hvis du har oprettet en adgangskode til HK, kan du logge ind med CPR nr. og adgangskode lige her.
Problemer med login?
For at øge sikkerheden i forbindelse med din adgangskode til Mit HK, skal du logge ind med NemID første gang, herefter kan du oprette din egen adgangskode på Mit HK.