Illustration: Tone Thoresen/koalitionen.dk
Forhandlingerne mellem HK Handel og HK Privat er slut, og der er indgået en aftale om Butiksoverenskomsten for 2020-2023.
Hvis overenskomsten bliver vedtaget ved urafstemningen, vil ansatte dækket af DIO II bl.a. få følgende forbedringer:
Stigninger i Løn
Lønnen stiger 401 kr. om året i tre år.
Stigninger i elevløn
Elevlønnen stiger med 3 x 1,7 % i gennemsnit.
StigningER i løn til KVU-studerende
Stiger med 3 x 1,7 % i gennemsnit.
StigningER i løn til unge under 18 år
Stigninger i forskudttidstillæg
Større fritvalgs lønkonto
Fritvalgskontoen forøges i overenskomstperioden fra 4 % til 7 %. Fritvalgskontoen kan anvendes til forskellige formål: Ekstra løn i forbindelse med ferie, feriefridage, pensionsindbetaling, finansiering af 2 børneomsorgsdage, seniorfrihed, barns 2. sygedag eller lægebesøg med barn.
Fritvalgskontoen kan nu også udbetales som en almindelig del af lønnen, hvis medarbejderen ikke ønsker at anvende den på anden vis. Det er en forudsætning for udbetalingen, at virksomheden kan dokumentere, at medarbejderne er blevet opfordret til at træffe et valg.
TR og virksomheder får også mulighed for lokalt at aftale, at Fritvalgskontoen løbende udbetales med lønnen. Samtidig sætter parterne gang i et fælles arbejde, der skal tydeliggøre mulighederne i Fritvalgskontoen og gøre den enklere at anvende for både medarbejdere og virksomheder.
ØVRIGE FORBEDRINGER
Derudover indeholder den nye overenskomstaftale en række forbedringer på følgende punkter:
- Mere forældreorlov
- Bedre rettigheder i forbindelse med søgnehelligdagsreduktion
- Mere frihed til børnefamilier
- Faglig anerkendelse
- Tilskud til EUX-elever på detailuddannelsen
- Værn mod social dumping
- Feriefridage