Netværksekspert Margrete Bak fra virksomheden KarlBak. Foto: Thora Fotografi
Jeg har masser af gode kolleger, som jeg klikker med, spiser frokost med og sidder ved siden af.
Tænker du måske. Godt, for det er vigtigt. Men hvis du samtidig tænker, ”og det må være godt nok”, så tager du faktisk fejl. For professionelle relationer er mere og andet end gode kolleger. Og de er sværere at undvære, end du måske forestiller dig.
- Enhver kontakt, vi har i kraft af vores arbejdsliv, åbner muligheder for os. Derfor skal vi blive mere bevidste om, hvad vi putter ind i vores kontakter, lyder det fra netværksekspert Margrete Bak fra konsulentvirksomheden Karlbak.
Det er ikke en særlig gruppe af mennesker, der hører til i kategorien ”professionelle relationer”. Det kan både være kunder, andre medarbejdere, samarbejdspartnere eller leverandører. Det er måden, du går til dem på, der afgør, om de bliver professionelle relationer.
- I stedet for at sige: ”Nå, du vil som kunde have tre af dem”, og så slut, kan du for eksempel spørge: ”Hvordan har I egentlig fundet os? Hvad har I ellers interesse i? Hvorfor er det særligt os, I henvender jer til?”. Man skaber professionelle relationer ved at være mere bevidst om, hvad man putter ind i det, der ofte el lers bare er kortvarige kontakter i det daglige, lyder det fra Margrete Bak.
Gratis kurser i kommunikation og relationer
Online-kursus
Læs mere og tilmeld dig
Temaaften med fællesspisning:
Det er en vigtig pointe, at man aldrig på forhånd kan vide, hvilke af arbejdsdagens kortvarige kontakter, der viser sig at blive nyttige for en selv. Og heri ligger netop årsagen til, at vi bør blive bedre til det med professionelle relationer.
- Alle kontakter kan en dag vise sig at være dén, der åbnede noget nyt for os. Det kan være et nyt blik på branchen eller en dybere indsigt i, hvad ens egen virksomhed har gang i. Det er meget svært at vide på forhånd, fordi det ikke er som at putte en krone i en automat, og så kommer der noget bestemt ud, forklarer Margrete Bak.
Måden at gå til sine kontakter på afgør, om man selv får mere nyttig viden i det daglige eller ej. Og om man synliggør sig selv mere - eller ej.
- Det skaber nye muligheder for os arbejdsmæssigt, fordi vi ser, hvor andres viden har ført dem hen karrieremæssigt. Men det giver også større arbejdsglæde i det job, du allerede har, og en grundlæggende tryghed, fordi du ikke føler dig alene på det hurtigt skiftende arbejdsmarked. For du har professionelle relationer, siger Margrete Bak.
Fremtidens vigtigste kompetencer
- Service-mindset
- Kritisk tænkning
- Forretningsforståelse
- Kommunikation & relationer
- Kreativ tænkning
- Praktisk problemløsning
- Teknologiforståelse
- Forståelse for projektarbejde